Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истински истории за силата на вярата описва нова книга

4
Снимка: Борислав Радославов

С
Търсения за силата на вярата и духовните устои на народа - това е в основната на новата книга на Борислав Радославов, която събира чудодейните места на България. От Кръстова гора до Черепишкия манастир, от храма в Кабиле до Врачешката обител, от Поморийския манастир до Клисурския и Лопушанския, в изданието са описани 24 места с чудотворна сила. Авторът е журналист и писател от Зверино, където членува в инициативния комитет от патриотични българи. Преди година Радославов издаде книга за Дядо Добри - Светецът от Байлово.

"Идеята се породи постепенно. Посетих Кръстова гора, там се запознах с отец Серафим. Започнах да научавам за чудодейни изцеления, случили се с искрена вяра, с искрени молитви. Научавайки историите на тези хора, сякаш се промених. Осъзнах, че Бог не се търси единствено когато е трудно или си в беда. Започнах да събирам данни, сведения и информация за подобни чудотворни истории не само от Кръстова гора, а и в други обители. Така започна моята обиколка, която в крайна сметка беше от единия край на България, та чак до другия. Стигнах до над 40 църкви, манастири, места с лековити извори. Не открих просто прекрасни места, а неподозирани истории. Направи ми силно впечатление, че мястото, на което ние сме родени - Северозападна България - ни е отнело много от добрите перспективи, но все пак е наградено с магически места. Говоря за манастирите, които са светини, нуждаещи се от опознаване. Успях да събера тези места в 392 цветни страници. Наред с всички тези истории, има и притчи. В книгата ще намерите отечески съвети, както и молитви".

"Чудодейните места в България" е пътеводител не само за изцелението на тялото, но и на душата, казва авторът Борислав Радославов. Няма българско селце, град и местност, в които хората да не вярват в силата на чудесата. Сред описаните места в България, открояващи се със своята чудодейност, са намиращите се в Северозападна България Клисурски, Лопушански, Чипровски и Черепишки манастири. В книгата може да се прочете как сакати прохождат в Клисурския, как бездетни зачеват след молитви в Лопушанския, как се открива нов живот в Черепишкия, а също така и за изцеляващите мощи на Йоан Рилски, намиращи се в Чипровския манастир.

"Може би малко хора знаят, че мощите на Свети Иван Рилски - чудодейни, откликващи на молитви. Подобни сведения има от монаси и миряни, ставали свидетели на тези чудеса. Тези примери трябва да се показват, да бъдат чути. Това е истинската история за силата на вярата. Аз мисля, че тези моменти могат да мотивират. Събрах 100 случая на излекувани хора от различни страдания - бездетни хора, сдобиващи се с рожбичка. Писал съм за Виолета, жена от Клисурския манастир, която се обръща към Бог със силата на сърцето си. И след това проглежда. Такива неща се случват в тези свети обители".

Дали става дума за църква, параклис, манастир, аязмо, оброчен камък, икона или друго, истинските истории за силата на вярата на тези места са записани и част от тях ще прочетете в книгата. Преди всичко човек трябва да има силна вяра и молитвите му да са от сърце и от душа, завърши разказа си авторът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17