Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Определиха новите стипендианти на АЕЦ Козлодуй

Снимка: АЕЦ

Още осем студенти станаха стипендианти на АЕЦ "Козлодуй", след като на 4 ноември подписаха своите договори за включване в стипендиантската програма, съобщиха от Централата. Това са студентите бакалаври от специалност "Топлоенергетика и ядрена енергетика" в Технически университет (София) Виктория Мондешка и Тереза Пеева (І курс), Иван Янков (ІІІ курс), Иванина Окяшева (IVкурс) и Миглена Вълчкова, готвеща магистратура по "Ядрена енергетика" в същия университет. От Софийски университет "Св. Климент Охридски" са Детелин Паспалов и Александър Георгиев – І курс в бакалавърската програма "Ядрена техника и ядрена енергетика", и Христо Христов – записал магистратура по "Ядрена енергетика и технологии".

За първи път стипендианти на АЕЦ ще бъдат и първокурсници. Те се възползваха от възможността за програмата да кандидатстват и ученици, завършили с висок успех средното си образование и записани в редовна форма на обучение в ориентирани към ядрения отрасъл специалности в Техническия и Софийския университет.

От м. май т.г. други четирима студенти вече са стипендианти на атомната централа.

За всички тях АЕЦ "Козлодуй" поема ангажимент да предоставя стипендии по 1000 лева на семестър и да заплаща семестриалните такси на стойността на държавна поръчка до завършване на съответната образователна степен. По време на обучението си младежите ще повишават своите знания и умения в реална работна среда, като провеждат в централата платен стаж и практика.

След дипломирането си те ще се присъединят към екипа на АЕЦ, който ще осигурява дългосрочната експлоатация на ядрените мощности. Студентите споделиха, че перспективата да работят в АЕЦ „Козлодуй” е основното, което ги е мотивирало за участие в стипендиантската програма, както и възможността да се развиват като професионалисти в България.

Ето и мнението на първокурсниците, които от тази есен започват да се обучават по сложните специалности, които са избрали, като стипендианти на АЕЦ "Козлодуй":

Виктория Мондешка: "Аз съм от Козлодуй, родителите ми работят в централата, баба ми и дядо ми също са работили тук. И въпреки че семейната традиция повлия на избора ми на специалност, когато започна семестърът, разбрах, че това е моето нещо, чувствам се на място, интересно ми е и когато завърша, искам да работя в АЕЦ."

Тереза Пеева: "В стипендиантската програма на централата много ми хареса възможността, която се дава за работа тук. Условията са чудесни, от теб се иска само да учиш. А какво по-хубаво от това да работиш по специалността, която си изучавал."

Детелин Паспалов: "Именно стипендиантската програма на АЕЦ беше причината да запиша тази специалност. Да изучаваш толкова интересна материя и да получаваш подкрепа е огромен шанс за един млад човек, който иска да се развива."

Александър Георгиев: "Смятам, че за младите е важно да останем в България, в региона, където сме родени, и тази програма на АЕЦ „Козлодуй” ни дава възможност за това. Аз съм от Враца, знам много за централата, знам, че компанията има невероятно отношение към своите служители, което бе още една причина да стана стипендиант на АЕЦ."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18