Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едно" на 25 октомври 2019 година

Състезание за хора с увреждания развива умения и създава приятелства

14
Снимка: Радио Видин

Отборът на Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация"- гр. Видин се представи успешно на VII- мото международно спортно състезание за хора с увреждания между  България и Сърбия. Състезанието е традиционно, като домакинството си разменят Видин и Зайчар. Тази година се проведе в спортен комплекс на открито в сръбския град.


Организатори на спортното мероприятие са Центърът за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" и сръбските партньори от гр. Зайчар- сдружение "Добро дърво"  и Червен кръст.


Състезанието е възможност да се покажат способности, но също е и повод за нови приятелства, каза при откриването Емилия Йосифова, председател на фондация "Подкрепа за реализация":


"Радвам се, че за пореден път сме се събрали заедно, за да премерим сили, за да покажем талант, да покажем успехи и да споделим приятелството си и да подкрепим сътрудничеството ни напред в бъдещето. Седмото поредно състезание за нас поставя ново начало, защото досега силите ни са изравнени. Отборните ни победи са равни, така че състезанието ще покаже кой ще продължи напред с водеща позиция…Благодаря ви, че ще прекараме един прекрасен ден, в който освен състезание и съревнование, ще има много приятелство. Поздравявам всички, пожелавам на всички много успехи и нека най-добрите победят."


Важно е да покажем, че сме приятели и можем всичко, каза председателят на червения кръст в Зайчар Иванка Йович:


"В началото желая добре дошли на нашите гости и на нашите приятели. Както вече стана на въпрос, това е седмото по ред състезание. Кой до сега е бил по-добър? Това не е най-важното. Важно е да сме заедно, да сме тук, да обменим опит, да сме приятели и да покажем, че можем всичко."


"Целта на тези спортни игри на хората с увреждания е сприятеляването. Искаме с тези игри хората с увреждания да се активират в общността. Заедно със своите приятели от Видин да създадат нови контакти и да се опознаят"- каза Душко Перишич от сдружение  "Добро дърво", което заедно с Червен кръст е организатор от сръбска страна.


Владан Маркович секретар на червения кръст в града:


"Искахме нашият град да се запознае с потребностите на хората с увреждания. Една от главните потребности е достъпността. Ние се трудим спортът да им е все по-достъпен и тези игри са път към това. Тези игри са едно начало за това в един друг период в съдействие с градската управа на Зайчар, с община Видин и с организацията на Емилия Йосифова да можем да създадем едни много добри условия за спорт на хората с увреждания."


В VII-мото международно спортно състезание за хора с увреждания между България и Сърбия участниците от Видин бяха 30 на брой и се състезаваха в няколко отделни дисциплини- дартс, хвърляне в кош, мини голф, тенис на маса, голф на трева, шах, риболов и детски полигон. В подкрепа на отборите бяха не само хора с уврежданияи хора, но и такива, които са тренирани в дисциплините. Състезанието се проведе на 27 септември на открития спортен комплекс в града. Българските спортисти се завърнаха със спечелени 5 златни медала, 5 сребърни и 1 бронзов. Домакините от Зайчар останаха на втора позиция с 3 златни медала, 3 сребърни и 6 бронзови.


"Представихме се страхотно. Повечето медали взехме ние и съответно победихме в отборното класиране"- коментира Павел Павлов, кинезитерапевт в Центъра за социална рехабилитация и интеграция.


Безапелационна беше победата на видинския отбор в дартса. За емоциите и качествата, които развива този спорт разказаха Любомир Нешев и Владимир Ванков:


"Първите три места са наши. Много се радваме. Ние много се постарахме."


Албена Миланова е победител в миниголфа на състезанието в Сърбия.


"От Видин бяхме де жени. С общи усилия успяхме да вземем първото място. Доволни сме от участието. Въобще от организацията."


Заедно със състезанията в открития спортен комплекс, на река Черни Тимок край него се проведе състезание по риболов.


В Центъра за социална рехабилитация и интеграция отбелязаха с изложба Деня на художника и запазиха на рисунки спомените от лятото. Празникът е на 18 октомври. Отбелязва се в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец. Според преданието, той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения Младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин поставил началото на църковната иконопис. Как беше отбелязан Денят  на художника, разказва Юлита Петрова, организатор "Социално обслужване": 


"Нашите потребители са донесли по една своя рисунка, която сме закачили и ще разкажат за това, което са нарисували- какво ги е мотивирало, какво ги е вдъхновило, да покажат своя талант. След това сме им подготвили да нарисуват по една рисунка на тема: "Любим спомен от лятото"."


Как рисуването помага  на хората с увреждания обяснява арт- терапевтът Маня Стоянова:


"Ние тук се занимаваме с различни дейности от арт- терапията, освен рисуване и приложни дейности."


На 20 октомври е Международният ден на готвача, а в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация" го отбелязаха с кулинарно състезание. Световният ден е насочен към образоване на децата по света за важността на здравословното хранене и към популяризиране на професията готвач. Традицията да се празнува на този ден започва през октомври 2004. Датата 20 октомври съвпада с датата на създаването през 1928 на Световната асоциация на Готвачите.


В кулинарното състезание участваха четири отбора- по два от Центъра за социална рехабилитация и интеграция и от Регионалното дружество за подкрепа на лица с интелектуални затруднения във Видин. Жребий определи кой какво да приготви- хапки, салата, сандвичи и бонбони от бисквити. 


"Готвенето е много разпространено като хоби. От друга страна им помага за тяхната самостоятелност, да не забравяме, че това са хора с увреждания. Рецептите се подбират така, че те да могат сами да се справят"- обяснява трудотерапевтът  Моника Петкова.


Журито определи на първо място хапките, които приготви един от отборите на Центъра, за участниците имаше награди, а накрая всички можеха да оценят уменията на готвачите, защото за тях остана приготвеното. 

Националният ден на благотворителността, отбелязван на 19 октомври пък стана повод за една благотворителна кампания и беседа в центъра.

В ЦСРИ събраха хранителни продукти за младежи, които имат нужда от помощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16