Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да правим добро, за да сме здрави

На 13-ти ноември отбелязваме Световният ден на добротата... Всеки от нас трябва да се стреми да бъде добър, ако искаме да живеем в по-хубав свят. Едно проучване доказва, че добрината е полезна и за собственото ни здраве - тя намалява кръвното, зарежда ни с енергия, носи ни удоволствие и увеличава продължителността на живота ни. Дори и дребните добри дела наистина носят щастие. Неща като помощ на съсед или на някой на улицата, или неочакван подарък за някого, увеличават щастието на този, който помага. Психолозите са открили, че помагането на другите увеличава личното щастие повече, отколкото ако помагате на себе си, каза за Радио ВИДИН психологът Катя Райчева:

"Да започнем от там, че когато ни правят на нас добро се чувстваме прекрасно, защото всеки човек обича да получава нещо като уважение, внимание, подарък или дори помощ. По същия начин човек се чувства, когато прави добро, защото той знае как се е чувствал, когато са му го направили на него. Истинското добро е, когато го правим без да имаме някакви облаги от това, без да очакваме нещо в замяна. Всрки човек, когато направи доброта се чувства безценен, полезен и това му донася и душевна доброта. "

За повечето хора самата дума "добро" звучи донякъде далечно и твърде символично, доколкото е далечен и символичен самият живот на човека. Казват, че научиш ли се да правиш добро, значи си се научил на всичко... Правим ли добри дела и склонен ли са видинчани на добротворство:

"За внука ми всеки ден правя добро, като ми иска закуска или парички и аз му давам, за мен добро не правят често, само внукът ми, когато е доволен ми казва, че ме обича и на мен това ми е достатъчно... Аз наскоро се върнах от чужбина и гледах внучката доста време, за което дъщеря ми ми бе много благодарна, това си е добро... На мен ми е достатъчно децата ми да са щастливи... Смятам, че каквито дела правиш такива ще ти се връщат затова трябва да правим добро... Преди хората бяха по-добри, сега и със стари познати е така едно време си казвахме здравей, питахме се как си, какво си, сега вече не е така, хората ги е застигнала една не доброта... Най-важното е да правим добрини и това ще ни се върне..."

Всеки би могъл да прави добро около себе си, стига само да желае това. Ако човек е чувствителен към околните, ако проявява малки жестове на човечност и щедрост и ако е благодарен на това, което получава от другите, той ще живее в един по-добър свят.

Затова бъдете добри хора!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01