Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с болничните

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица една информация разбуни общественото пространство. Първият ден от отпускът по болест ще е за сметка на служителя и няма да се заплаща нито от работодателя, нито от държавата- това решиха управляващите на коалиционен съвет. Новата мярка трябваше да влезе в сила от 1 януари и да е като промяна в Закона за бюджета. Представители на едрия бизнес от години искат сериозно затягане на режима за болничните с мотива, че има големи злоупотреби с издаването им. Според тях много служители си събират отпуски и празнични дни по този начин. Синдикатите пък виждат в евентуалното ограничение "заробване" на трудещите се и от това ще пострадат тежко, особено майките на малки деца, на които се налага често да отсъстват от работа. Работодателите напомниха, че преди години, когато беше въведено първите три дни да се плащат от работодателя, една от целите бе да се реши този проблем чрез контрол от работодателя върху работниците, но това явно не се получи. И така миналата седмица на коалиционен съвет бе взето решението, първият ден от болничните да е за сметка на работника. В тези мрачни дни, като че ли работещите отново се сетиха за синдикатите, които вечно обвиняват в бездействие. Въпрос на време ли беше това да се случи? Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Няма как да не ни потърсят, тъй като ние сме организациите, които можем да го направим. В крайна сметка, колкото и недоволни да са работниците като отделни гласове, най- силно се чува гласът на обединения работник, а това са синдикатите ... Премиерът не се отказва- той отлага това решение, както и поредица решения очевидно, които са за ТЕЛК- овете. На заседанието на двата стачни комитета на КНСБ и КТ "Подкрепа" беше взето решението, че ние протест ще правим. Ще поставим на дневен ред и останалите социални мерки, които настояваме от години да се случат. Това ще се случи до края на този месец. Трябва да имат време и структурите ни в страната да съобщят на нашите членове, но най- вероятно датите ще са 27 и 28 ноември."- каза Ваня Григорова.

Синдикатите няма да отменят подготовката си по отношение на протестите, заяви и председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" Любка Георгиева. През всичките тези години ние много пъти сме вярвали на думи и в следващия момент се оказва, че за пореден път са ни подхвърлили една идейка. Този път сме решили, че ние ще продължим с нашата подготовка, каза още тя. На пресконференция във Видин вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Чавдар Христов заяви, че няма такова понятие като "фалшив болничен лист" и трябва да се търси конкретна отговорност на лекарите или лекарските организации, които са го издали.

"Съществува нормално издаден от оторизиран субект наречен "лекар" или "лекарска комисия" документ, акт, който удостоверява, че лицето, за което се отнася е заболяло от някаква болест и защото е заболяло лекарят определя в следващите няколко дни това лице да ползва отпуск, поради временна нетрудоспособност."- обясни Чавдар Христов.

Във втория ден на новата седмица дойде и добрата новина за всички работещи българи. Съобщи я лично премиерът Бойко Борисов. Той заяви че няма да подпише подобни промени, призова за по- високо самосъзнание и уточни, че въпросът ще бъде обсъден на Националния съвет за тристранно сътрудничество. В крайна сметка, обаче кой бе вносител на това предложение на коалиционния съвет- така и не стана ясно. Потърсихме Росен Живков, народен представител Видин от коалиция "Обединени патриоти":

"Всъщност предложението е на ГЕРБ, на 100%, защото ние нямаме такова предложение, вписано в коалиционното споразумение. Ние имаме за повишаване на пенсиите, в периода на мандата на правителството да станат 300 лева до края на мандата."- уточни Росен Живков

Какво казват работодателските организации, след като промените бяха отменени. Някои бяха "за" направените предложения, други обаче бяха "против". Кой все пак трябва да плаща отпускът по болест на работещите българи? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата.

"Позицията на търговската палата е изцяло, в подкрепа на това, че работодателите не трябва да плащат нито ден от болничните на работниците. През 2009 година беше договорена временна мярка, която да подпомогне по някакъв начин кризата, в която бяхме изпаднали ... Ние смятаме, че след като веднъж тези разходи са заплатени, както от работниците, така и от работодателите и са влезли в държавния бюджет, то контролните органи трябва да направят всичко възможно да упражняват контрол и да няма проблем с тези плащания."- каза Красимир Кирилов.

Потъпкани ли са правата на работещите с промените, които бяха подготвени от коалиционния съвет през миналата седмица- това попитахме и видинчани.

"На мен ми се налага доста често, имам деца, които са под три години и много често боледуват. Според мен е важно болничните да се изплащат от първия ден сто процента ... Срещам разбиране, но имам приятели, които живеят в по- големи градове и там наистина има проблем с работодателите."- коментираха видинчани.

В крайна сметка ръководствата на двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа" се обединиха от обща кауза- Национален протест в края на месеца с искания, сред което и това за изплащането на болничните, а за председател на стачния комитет бе избран секретарят на КНСБ Тодор Капитанов

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45