Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация АДРА подпомага 15 млади пчелари от Видин

Снимка: Радио ВИДИН


Пчелни отводки и пчеларски инвентар ще бъдат предоставени на 15 уязвими семейства от Видин. Те ще получат и първоначални знания в областта на пчеларството. Идеята е на международната благотворителна организация АДРА, съвместно с видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". Ще се опитаме да дадем възможност на хора, останали извън системата, да започнат самостоятелна дейност като пчелари, а регионът не е избран случайно, каза в "Земята, която ни храни" Мариан Димитров, директор на благотворителната организация: 

"Направихме проучване за различните региони в България, съпоставяйки производства, тенденциите, икономическото развитие и търговските интереси. Предпочетохме Видин, защото това е един отдалечен район, който представлява нисък интерес от страна на прекупвачите на пчелен мед. 
Идеята ни е да подпомогнем 15 млади семейства със старт в нова професия. Помощта ще е в няколко посоки- да развием този сегмент от икономиката на България- пчеларството, освен това, семейства, които са изгубили конкурентност на пазара на труда след гледане на болен в къщи, да бъдат подпомогнати, да останат във Видин и да изкарат прехраната си. Ще подпомогнем хора до 40-годишна възраст, надяваме се да има дългосрочност и устойчивост на този проект."

Кандидатите са подбрани с помощта на местната дирекция "Социално подпомагане" и на пчеларското дружество. Те ще получат по едно пчелно семейство, центрофуга и друг пчелен инвентар. Дейностите ще се финансират от АДРА- интернешънъл- световна организация, разположена в 130 държави, представени в ООН. Сътрудничи си с различни правителства, има хуманитарни акции в много държави в цял свят. В България фондацията подпомага с оборудване почти всички болници. Заслуга на фондацията са безплатните медицински прегледи с двете зелени линейки. Подпомагането на пчеларския сектор е новост в дейноста на АДРА-България. 

"Потрудихме се доста да привлечем донори по проекта. Той ще бъде мониторизиран три години, ще изпълним реално нещата. Прецизира се всеки един разход. Идеята ни е хуманна, защото според договора тези хора са длъжни чрез продукцията си да подкрепят детски и старчески домове, да усъвършенстват уменията си, да увеличат кошерите и да помогнат на други бедни хора с процент от това, което са получили като помощ. Искаме и разговори с големите земеделски производители, с които може да се сътрудничи, плануваме да направим Кръгла маса, на която да обсъдим проблемите....Идеята включва и погранични търговски отношения със Сърбия- те са изградени, искаме да популяризираме продукцията, марката "пчелен мед" на българския пазар- не само във Видин. Това може да прерасне и в директни комуникации с пазарите в Европа- без посредничество-защо не? Имаме идеи и се надяваме с опита, който имаме, да ги реализираме."


Мариан Димитров осъзнава, че през последните години пчеларството е рискова дейност. 

"Има измирания в световен мащаб, които се дължат на различни причини. Това са рискове пред младите пчелари, но се надявам, че рутината ще помогне, за да имаме успешен проект. Ако нямаме подкрепа, ще се провалим. Изисква се смелост и кураж."

Одобрените кандидати ще преминат обучение в около 40 работни часа, след което ще получат сертификат. Обучители ще са пчелари от видинското пчеларско дружество "Димитър Балев", с председател Петър Младенов:

"Този елемент на благотворителност показва, че когато някъде има добра воля и се желае, препятствията се оказват дребни камъчета. Ние ще обучим кандидатите, доставки на отводките ще направят членове на дружеството- така имаме и косвени потребители на услугата на АДРА. Тези хора, които ще правят отводките, поемат ангажимент да помагат на бенефициентите и да се грижат за тях, докато новите пчелари овладеят основните практически стъпки за пчелните семейства." 

Очаква се обучението да започне през декември, а през пролетта, когато бъдат закупени кошерите и пчелните семейства, кандидатите ще бъдат обучени и на терен. 
Още за благородната инициатива и за дейността на пчеларското дружество във Видин- в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00