Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народната памет за Ньойския мирен договор

Ньойският договор
Снимка: архив / Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 100 години от подписването Ньойския мирен договор, който е наложен на България след поражението ѝ в Първата световна война. От 1996 година по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария" тази дата се отбелязва като Ден на народната памет. С Договора България предава на Кралството на сърби, хървати и словенци Западните покрайнини, както и девет видински села. По силата на договора хиляди български семейства са разделени. Добринка Младенова пази свои семейни спомени за трагичната съдба на българските семейства, които остават разделени първо след Ньойския договор от 1919, а по-късно и след 1944 година. Някои от тях остават в Босилеград, други решават да намерят по-добра съдба в България.

"Точно на границата се раждам. Баща ми е бил войник, на 16 са го взели към армията. От там майка ми се връща и чува, че много българи са избити от самите сърби. Чакала го е да го освободят от служба цели 2 години, и е стигнала, къде пеша, къде са я возили войници чак до Унгария. На връщане вижда, че баща ми не може да го върне. Чува, че много българи са избити по пътя. Тя се връща, но през това време се раждам точно на границата. Имах леля и когато отвориха границата през 1955 г. за първи път направиха свиждане между българите, които от Босилеградско са преминали и са се върнали в България, и останалите, които са там. Тукашният народ много са ни помогнали за да оживеем. Отидохме на границата и още стоеше къщата на леля ми. Тя е прала дрехите и на българските войници, на сръбските и на всички войници, които са минавали през границата. Тя чува от войниците, че някаква жена е родила и иска да мине границата и да си отиде в България. Тя ни помага, пише молби и пускат майка ми и мен и сме се заселили в Гложене.", споделя Добринка Младенова.


В Гложене добри хора приютяват бежанското семейство. Днес Добринка Младенова с благодарност си спомня за подслона и за доброто отношение на хората, които им оказват своето гостоприемство. 

"Идват тук, заселват се и един възрастен човек ни приема и ни дава кошарата си. Тук сме живели дълго време. После една жена завършва за адвокатка, Маринашови от Гложене и почива от болест. Туберколоза е било, защото все и казваха лошата болест. Тя беше пожелала една от носиите на майка ми. Тя имаше две, едната даде на мен, едната на това момиче и така го погребаха. Тя ни завещава техния двор, 2,5 декара."

Повече за живота на Добринка Младенова и за нейното семейство ще разберете в предаването "Калейдоскоп" тази събота, 30 ноември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00