Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откраднаха парче от историята на видинско училище

| обновено на 02.12.19 в 13:05
Снимка: Архив


Металната табела от стената на старата сграда на училище "Св. св. Кирил и Методий" във Видин е открадната, съобщават от учебното заведение. Ръководството на средното училище се обръща към гражданите с молба да бъде върнато историческото свидетелство за най-голямото наводнение в историята на града. Полицията не е уведомена, каза директорът Бисерка Каменова.

"Табелата има надпис, който гласи "През наводнението водата достигна дотук". Има и стрелка. Не можем да я възстановим лесно. Призивът ни е за отговорност. Ако някой е забелязал гражданин, позволил си да я премахне, нека се свърже с нас. Не очаквах да се посегне на такова историческо наследство. Свързах се с фирмите, изкупуващи желязо. Ако беше при тях, аз щях да си я изкупя. Засега няма информация. Доколкото разбирам, в града хората са запознати с личностите, интересуващи се от подобни исторически предмети. Надявам се идеята им да е за съхранение, не за продажба. Оставам оптимист, вярвам че ще си получим табелката. Съвсем случайно видяхме, че липсва, защото от моя кабинет виждам, че има табелка, а се оказва, че това е просто останалото петно. Ако не я намерим, ако не ни я върнат, ще я възродим по съвременен начин. Нашата цел е да има стена, колона и място ще има, табелка - също".

Старата сграда беше съборена наскоро, след взето решение на заседание на Общински съвет-Видин.

Историята на видинското училище е почти 150-годишна. Създадено през 1885 година, то стартира с над 260 ученици в шест паралелки, от първо до четвърто отделение. През 50те години на миналия век местните ученици започват да учат във вече несъществуващата стара сграда. Инициативата за създаването на възпоменателните паметни знаци, напомнящи за най-голямото водно бедствие в историята на града, е на видинския кмет Бърни Бончев, управлявал от 1934 до 1938 година. Поставя ги градоначалника Цоко Байчев, малко след бедствието.

"Училището е създадено през 1885 година. Първоначално се помещавало в сградата на черквата "Св. Димитър". След това се прехвърля в новата за онова време сграда, която днес е позната като старата сграда. Това се случва през 1953-54 година. Старата сграда, която в момента е разрушена, е построена за начално училище през 1910 година. Имала е пет класни стаи. Историческата справка показва, че в годините на Балканските войни занятия са се провеждали. През март 1942 година училището се наводнява от река Дунав, затова от 2 март спират учебните часове. Материалите, пособията, като цяло цялата база била унищожена. Училището започва да се обитава от семейства от квартала, които били с разрушено имущество от наводнението. През лятото т.нар стара сграда е ремонтирана, а учебните занятия започват наново на 15 септември. През 1952-53 година е упоменато от тогавашния директор, че "училищната сграда, макар и стара, е годна". Обучението в старата сграда се извършва до 1969 година, когато се построява новата постройка - т.е сегашната. До лятото на 2018 в старата имаше учебен процес. Аз констатирах като директор, че няма вода, няма тоалетна, покривът се рушеше, а дъждът си пробиваше път вътре към самите инструменти. Сега е останала само част от стена, която аз искам да е част от паметник. Историята не можем да я забравим".

Табелата ще бъде част от паметна плоча в памет на патрона на училището - светите братя Кирил и Методий.

"2020 година училището чества 135 години от създаването си. Искаме да имаме тази площ, която окончателно ще се открие при пълното премахване на старата сграда. Ще има паметник на Светите братя Кирил и Методий, а в стената да има табелка, упоменаваща наводнението. Съответно сме замислили и пейки за гражданите. Коледният ни концерт, който ще е на 19 декември, ще има благотворителна насоченост - входът ще е 1 лев, те ще са дарение. Започваме тази акция, надяваме се хората да дарят. Във Видин няма паметник на Светите братя. Нека запазим историята, нека уведомим гражданите. Предстоят разговори с ръководството на Община Видин".

През 2017 година неизвестни вандали откраднаха парченце от историята на Видин: същата табела от фасадата на театъра. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18