Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автобусните превозвачи със символичен протест

Законът ще бъде променен, уверява министър Желязков

Снимка: БГНЕС

Автобусните превозвачи започнаха предупредителни стачни действия. От години от бранша настояват нерегламентираните превози да бъдат обявени за престъпление чрез промяна в Закона за автомобилните превози. Темата неправилно се измества към думата "тол такси", коментира за Радио ВИДИН Петър Захариев, председател на Националната асоциация на автомобилните превозвачи. 

"Със стикер или малък плакат, на който ще бъдат видяни думите "стачка" или "КАП" (Конфедерация на автомобилните превозвачи", се изразява символиката за съпричастност, за споделяне на мнение. Не всички наши членове, симпатизанти или други фирми се включват. Защо се стигна дотук? Защото от много години ние искаме реална и държавна политика, искаме браншът да бъде чут, а не да се отбягват нашите проблеми. Нашата борба е с незаконните превозвачи, с бюрокрацията, с остарелите разбирания. Знаете колко е безумно на Дунав мост 2 при Видин опашките да са 10 часа. Ние сме част от Европейския съюз - в държавите от тази структура няма извинения или обяснения от съответната служба и власт, но и няма подобни ситуации. Европейският съюз означава свободно движение. Борим се с рестрикциите за българския товарен превоз, познати като пакет "Мобилност 1". Катастрофата обаче е, че губим повече по границите, където чакаме с часове, не с минути".

Стачните действия няма да засегнат пътниците.

"Протестът е само с плакат, същността му ще се разгърне от януари евентуално. Ние знаем, че срокът е прибързан, но на принципа на демокрацията решението взе болшинството в Конфедерацията. Не очакваме да се случи нещо до 13 януари. Колко ще го подкрепят или подкрепят към момента аз не мога да кажа. Уверявам, че нищо няма да се случи, ако някой се притеснява - всички продължават да пътуват по разписание и регламент". 

На 13ти януари ще започне ефективна стачка, ако проблемите в бранша не бъдат решени.

"Ще спрат автобусните превози на линейните автобуси. Няма да спрем автобусите, които обслужват болнични заведения. Няма да спрем специализираните превози, защото не бива. Нашата цел е друга - не нанасяне на щети, а съвместно решаване на ситуацията".

Законът за автомобилните превози ще бъде разгледан от Министерски съвет в сряда, увери след среща с превозвачите министърът на транспорта Росен Желязков. Промяна в закона ще има, гарантира той и допълни, че защитава интересите на отсрещната страна. По нито един от сроковете по правилника на законодателния орган не е възможно новостите да се осъществят до януари, заключи министърът.

"Обещания има. Нашият нов транспортен министър прояви желание, прояви готовност. Дискусията с него беше положителна. Не всичко, уви, е в нагласата му. Общо казано трябва сработване на целия държавен механизъм. За дискутираните тол такси ние казваме "да", защото искаме пропорционално наторване за всеки, който руши и ползва пътя. Не всичко е мед и масло. Тол системата в Австрия е най-модерната. Австрийска е фирмата, която я въвежда тук. Но при нас системата няма да е последната, най-модерната, а стара нейна версия. Това го дискутирахме, а отговорът е "по-евтин е". Липсваше обществена дискусия. Тези, които въвеждат тол таксата, казват "държавата реши". Това не е демокрация. Върхът на пирамидата до 1989 година с ножа не стигаше до кокала, а го прерязваше. Тогава някой горе решаваше, а надолу всички служеха послушно".

Министерството на регионалното развитие не може да вземе отношение по желанието на превозвачите за инкриминиране на фирмите, извършващи нерегламентирани превози, заяви в петък министър Петя Аврамова, като се обяви за преразглеждане на дългосрочните договори на превозваческите фирми с общините. Тя потвърди, че от 1 март ТОЛ системата тръгва и не се предвиждат нови отлагания на въвеждането й.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00