Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Белоградчик изпраща богата на културни събития година

Снимка: Иванка Петрова

През 2019 година в Белоградчик се проведоха много културни прояви. Три са събитията, които най-трайно оставиха следа в съзнанието на жителите и гостите на града. През месец май в Художествената галерия "Вълчо Вълчев" отвори първият по рода си в България Салон за наивистично и интуитивно изкуство. Изложени са повече от 150 произведения на художници наивисти. Сред тях са Росен Рашев-Рошпака, Ива Яранова, Ганчо Карабаджаков, автори от Румъния, Полша, Сърбия и Гърция. Има и скулптура. Изложбата е постоянна и непрекъснато се допълва от творби на нови автори. Обособяването на място, където посетителите могат да научат повече за това течение и да видят интересни работи на наивистичното изкуство, е събитие за България, защото никъде другаде у нас не съществува подобна постоянна експозиция. 

Друго събитие, което надхвърли границите на България, е "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За трета поредна година Белоградчишките скали станаха декор на един от най – големите проекти на академик Пламен Карталов. Над 5000 са зрителите, насладили се на любимите си оперни и балетни постановки на Софийската опера и балет. Откритото небе, фантастичните скали и тайнствените галерии на пещерата "Магура" дават друг, магичен и приказен изглед на произведенията. Затова с нетърпение се очаква и четвъртият сезон на оперния фестивал през лятото на 2020 година. 


Културните прояви на Белоградчик не се изчерпват с различните по рода си постановки и събития. Много малко се говори за археология. А тя е част от оня дял на нашата култура, който непрекъснато допълва историята на региона ни. През тази година археолози работиха на три основни обекта. В землището на град Димово започна проучването на част от трасето на римския път от "Рациария"  до "Найсус" /град Ниш в Сърбия/. Разкрити са бегли следи от каменна настилка поради дълговременната обработка на земеделските земи. Другият археологически обект е в землището на град Грамада. Там е проучено многослойно селище от праисторията през периода на късния неолит, бронзовата епоха, късната античност и средновековието. И третият обект е пещерата "Козарнника". Работата там е започнала през 1996 година. Тази година са разкопани геологични пластове и културни нива на обитаване от праисторическия човек от периода на ранната праистория- палеолит, на възраст от 60 хил. до 45 хил. г. пр. Хр. 


През 2020 година архитектурните проучвания в Северозападна България са свързани с терена, на който по проект на Агенцията за пътна инфраструктура ще се изгражда магистралният път Ботевград – Видин. Терените за проучване от археолозите са в землищата на няколко села  Медовница, Макреш, Синаговци и др. Ще се правят разкопки на обекти от бронзовата и античната епоха. И през 2020 година се очаква отново един наситен със събития и изяви културен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 февруари 2025 година

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града.  Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх..

публикувано на 12.02.25 в 18:10
Благородна Божинова

Инициатива „Достойни българи“ увековечава паметта на видни личности от Ослен Криводол

Народно читалище „Развитие 2022“ в Ослен Криводол организира инициативата „Достойни българи“ , целяща съхраняването на паметта на достойни личности, свързани с в мездренското село. През май 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на Благородна Божинова , оцеляла след инквизициите в концлагера „Герово“ в Югославия. В..

публикувано на 12.02.25 в 15:18

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

На сцената на видинския куклен театър предстои премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми" – драматизация по класическата приказка на Шарл Перо, съобщават от културната институция. Режисьор на постановката е Теодора Георгиева. Визуалният свят на спектакъла е дело на Виктория Андрекова, която създава сценографията и куклите. Музикалното..

публикувано на 12.02.25 в 14:53
Снимката е илюстративна.

Движението край Лом е възстановено в двете посоки

Възстановенo е движението и в двете посоки по пътя Видин – Лом   в района на гр. Лом, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".​ То беше ограничено днес преди обед заради ВиК авария.  Трафикът беше пренасочван по обходни маршрути. 

публикувано на 12.02.25 в 14:41

Ученици от Мездра се отличиха на олимпиада

Ученици от СУ „Иван Вазов“  в  Мездра постигнаха забележителни успехи в тазгодишното издание на Олимпиада „Кингс“ . Състезанието, което събира таланти от цялата страна, тества знанията и уменията на участниците в различни дисциплини като математика, български език и литература, английски език, природни науки и други. Осем ученици от СУ..

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Във Видинско няма реки с поройна активност

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения.  Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 12.02.25 в 13:34

ВиК авария затруднява движението в района на Лом

Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол  – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..

публикувано на 12.02.25 в 11:34