Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момче от Козлодуй стана Студент на годината за 2019

Снимка: личен архив


Иван Маринов от Козлодуй е носител на националната награда "Студент на годината за 2019". Той е студент четвърти курс в специалност "Топлоенергетика и ядрена енергетика" и от две години  е стипендиант на АЕЦ "Козлодуй". Призът бе връчен лично от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева на официална церемония, която се проведе под патронажа на министъра на образованието Красимир Вълчев. След получаването на тази награда Община Козлодуй също връчи грамота на Иван Маринов за изключителни успехи в учението, по време на последното заседание на Общински съвет - Козлодуй. 

 

"Преди две години АЕЦ "Козлодуй" стартира своята стипендиантска програма за студенти, в специалности, в областта на ядрената енергетика и аз се включих в нея. Този стипендиантски договор освен финансовата подкрепа осигурява възможност за провеждане на летни стажове в дружеството и сигурна реализация след образованието... Израснал съм в град Козлодуй, тъй като родителите ми работят там и допирът ми до ядрената енергетика е от детска възраст. Като стипендиант вече съм направил  своя избор, това е една отговорна професия, която изисква непрестанно разширяване на знанията и уменията.", разказва Иван Маринов, който е и активен член  в три научноизследователски проекта към фонд "Научни изследвания". За националната награда "Студент на годината за 2019" обяснява:


"Конкурсът се провежда ежегодно. За мен тази награда дойде неочаквано, това е една висока оценка не само за отличния ми успех, а и за научноизследователските ми постижения в сферата на ядрената енергетика, така и за опазването на околната среда при енергопроизводство. И допълнителна мотивация да продължа обучението си в сферата, която съм избрал... Критерият е комплексен, кандидатите трябва да докажат своите достижения, както и други дейности не само на национално, но и на международно ниво..."
 


В момента Иван Маринов  работи над дипломната си работа, която е свързана с темите за опазване на околната среда и оползотворяване на летящата пепел от изгарянето на лигнитните въглища в българските ТЕЦ-ове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15