Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Холандец помага на Чипровския музей да обогати колекцията си от килими

2
Снимка: Регионален исторически музей - Чипровци


Любовта към българските традиции и фолклор е в основата на колекцията от български килими на холандеца Якоб ван Бейлен. Интересът му се заражда в Котел. Там купува първата си къща в България. В близост били музеят на котленските килими и ТПК-то, в което последните три килимарки продължавали да тъкат. Тогава купил първите си котленски килими, а няколко години по-късно в колекцията му намерили място и първите чипровски килими. 


"Преди 8-9 години купих първия чипровски килим, който е известен в Чипровци като "пилета" или "птичи гнезда". Много харесвам чипровски килими, защото са по-фино изтъкани от котленските. Преди година и половина реших да пътувам до Турция, Армения, Грузия и Азербайджан. Останах учуден, защото за пръв път видях там стари български, най-вече чипровски и пиротски килими. Този модел "Бакамски" или "Гарибалда", който е най-старият документиран български модел килими, тъкани в Чипровци. Дотогава в България никога не бях виждал такъв на живо. Там видях 20 на брой, като успях да купя 6 от тях и ги донесох в къщата ми в България. Колекцията ми се състои от над 330 български килима, имам и други.", каза Якоб ван Бейлен.

За холандеца българските килими са като произведенията на изобразителното и музикалното изкуство. Заради фината изработка, орнаментите и цветовете най-много харесва чипровските килими. 
"Килимите за мен са картини за пода, защото много обичам и изкуството и имам доста картини на български художници. В България традицията е не да се поставят килимите на стената като в Украйна, Русия и Молдова, а на пода. Много обичам орнаментиката, защото орнаментът за мен е като соло от симфония. Понякога едно красиво соло на цигулка или флейта е по-красиво от цялата композиция. За мен е същото при килимите, понякога много се радвам да гледам само един орнамент и да разбера защо е направен така, какво означава. Има много преписки за тези орнаменти в чипровските и котленските килими. За по-старата символика е трудно да намеря кое е приказка и кое истина. Чипровските килими са ми любимите, защото са по фини и с повече орнаменти от котленските и разбира се в старите килими багрилата са много красиви."

Якоб ван Бейлен ще представи около 15 килима от своята колекция на фестивала на Чипровския килим през пролетта. Това ще бъдат килими, каквито не могат да се видят във фонда на местния музей, защото българските килими трябва да бъдат показвани и да радват, убеден е чужденецът:
"Килимите трябва да се виждат и да радват, заради историята, заради занаята. Надявам се този занаят да остане жив в Чипровския регион. Аз разбрах, че има все още хора, които тъкат вкъщи. Има поръчки от няколко човека, които правят магазин в София, защото не трябва да се губи този занаят. Не мисля, че ще се загуби, защото от 5 години чипровските килими имат статус от "ЮНЕСКО", което е много важно, за да се запази традицията и да има повече интерес. Надявам се да има хубава сериозна книга за българското килимарство, защото от 1975 година просветата не е издала една сериозна книга за българското килимарство. В Сърбия видях има много хубава книга за килимарството, в Турция има много книги. Трябва да има и в България."
Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00