Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

Снимка: архив

На 13 януари отбелязваме официалния ден на българското кино. Замисляли ли сте се някога, настанени удобно в хола пред телевизора, докато гледате някой хубав български филм, как и кога се е зародило българското кино? Започнало е преди 105 години - на днешния ден през 1915 година, когато в София е прожектиран първият български филм - "Българан е галант" . Режисьор на кратката няма комедия в стила на Макс Линдер е Васил Гендов, който играе и ролята на Българан. От 2005 година по инициатива на Националния филмов център на 13 януари българската филмова общност чества своя професионален празник. За състоянието на киното говорим с режисьора Максим Генчев:

"Не мога да дам оценка за общото състояние на българското кино, но мога да кажа, че съществува! Имаме кино, което бих квалифицирал като държавно кино... При мен нещата стоят драстично последователно, 10 години вече се занимавам с филми, които се занимават с национални герои. Имам националния дух като приоритет. Носталгически си спомням, когато отпразнувахме 100-годишнината на българското кино. Първият филм, който се появи в началото на втората стотица, бе "Дякон Левски", за мен това е едно много паметно събитие. Сега подготвям нов проект за героя Христо Ботев, лятото ще снимам и във Видин. Искам да кажа на всички, че много обичам моя роден град Видин."

През последните години видинско присъствие, в лицето на актьора Бисер Маринов, има и в много български филми. Какво според него е усещането да бъдеш актьор? 

"Чувството да бъдеш актьор не мога да го опиша, това трябва всеки да го изпита, няма как да се разбере от някого, който не се е докосвал, страхотно е, с една дума. Много е трудно младите актьори да намират работа, аз съм минал по този път, знам какъв път съм извървял и колко трудно е било, но човек ако има мечти и желания, трябва да си ги следва. Предстоящи филми, в които участвам са "Пътуващо кино" на Илия Костов, в един телевизионен сериал взех участие, това е "Ягодова луна", който ще излезе в ефир пролетта, работя и по един моноспектакъл, но текста го работя все още..."

Бисер Маринов е роден във Видин. Актьорът е завършил класа на проф. Димитрина Гюрова в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов" през 2003. Той има участия в множество чужди продукции, снимани у нас.

Кои според видинчани са любимите, помнени дълго български филми:

"Да ви кажа, българските филми не ги гледам, гледам турските сериали, гледах "Столичани в повече" не ги правят хубави, да е нещо съдържателно, а и артистите не са така привлекателни... Стоянка Мутафова, Калоянчев и Стефан Данаилов са най-добрите актьори за онова време, беше навремето киното много хубаво, сега вече не е така... "На всеки километър" ми е бил любим филм, сега останаха турските сериали, не мога да ги гледам, харесваше ми едно време какво имаше... Гледах преди много българско кино, сега вече няма какво да се гледа, големите артисти си отидоха."

Интересни факти за бъгларското кино показват, че дo 1989г. филмът "Xитъp Πeтъp" e изглeдaн oт 6 407 476 зpитeли. Toвa гo пpaви нaй-глeдaния бългapcĸи филм oт зapaждaнeтo нa ĸинoтo в Бългapия.
Ha фecтивaлa в Kaн пpeз 1985г. бългapcĸият филм "Жeнитбa" пeчeли "Злaтнaтa пaлмa". Toвa e и нaй-гoлeмият ни ycпex дo ceгa нa тoзи фecтивaл. 
"Cвeтът e гoлям и cпaceниe дeбнe oтвcяĸъдe" ce нapeждa cpeд 9-тe ĸлacиpaни зa чyждoeзиĸoв "Ocĸap" филми. Peжиcьop нa лeнтaтa e Cтeфaн Koмaндapeв и e вдъxнoвeнa пo ĸнигaтa нa Илия Tpoянoв.
Maĸap чe имaшe eдин дълъг пepиoд нa зacтoй в бългapcĸoтo ĸинo, никой не може да отрече, че пpeз пocлeднитe гoдини тo oтнoвo ce paзвивa. Πpaвят ce вce пo-дoбpи и пpoфecиoнaлни филми, ĸoитo ca нa нивoтo нa cвeтoвнитe пpoдyĸции. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10