Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на църквата в Живовци

Призрачните останки на подводното село напомнят за някогашния разцъфтяващ център

Снимка: И.Найденова


Когато са (били) необходими още вода и енергия за нуждите на нарастващото население, малки селца често трябва да бъдат принесени в жертва - умишлено потопяване на градове и села историята е виждала от Индия, през Португалия и Масачузетс, та чак до нашите земи...

Живовци е историческо село в област Монтана. Неговото изселване, заедно с това на село Калиманица, започва в края на 60-те години на XX век.. С изключение на църквата, е разрушено и залято от водите на открития през 1986 година язовир Огоста. Църквата и въженият мост са местните забележителности, разказва краеведът Димитър Церовски. Сегашното безводие и отдръпване на водите на язовира дават възможност желаещите да си припомнят миналото на историческото място.

" Това, което се вижда, когато нивото на язовира спадне, е историческа гледка - такава, която не всеки помни от времената, в които Живовци е било населявано място. Стичат се хора през годината постоянно. Гледката предлага руини, основи от къщи, стъпала. Въженият мост вече 30 години е под вода, но сега се вижда. Голямата забележителност е църквата, единствена по рода си. Архитектурата и днес е в ужасен вид. Каменната пластика впечатлява.  Георги Йованов, майстор от Пиротско, е строил тази църква през 1858 година. През 1972 година инвентарът е преместен в Лопушанския манастир. През 1975 година иконите пък отиват във Видин. Съдбата им не се знае. Няколко са запазените неща в момента- царските двери, камбаната и тронът".

Църквата "Свето Възнесение", строена през 1858 година, днес е със съборен покрив. Над южната врата има надпис "майстор Георги Йованов от Росомач".

В началото на 70-те години е църквата е обявена за паметник на културата от епохата на Късното Възраждане. Архитектурата ѝ носи характерните особености на Северозападната българска строителна школа. Релефите на арката, изобразяващи човешки фигури и лица, също са особено ценен извор за историята.

Една от легендите разказва, че десетина години преди Освобождението в Живовци дошъл старец, който се славел с пророчествата си. Селяните го приютили, грижели се за него, а той по цял ден стоял на мегдана и гледал Балкана. Часове преди да издъхне, странникът изрекъл "Помнете ми думата, това село няма да го бъде. Вода ще го носи пет пъти и петата ще го погуби".

Някога селото е било център на община. В него е имало пет духови музики, три вършачки, четири воденици, скотовъден обор, люпилня за пилета, консервна, читалище "Христо Ботев" , училище "Васил Левски", фурна за хляб, а на река Огоста в миналото е имало станция за промиване за злато, разказва Димитър Церовски.

Църквата в Живовци е пример, че "с времето гробищата се превръщат в следи на живота, не на смъртта".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кръгово кръстовище с палми в град Петрич, посочено като пример от вносителя на предложението в инициативата

Нови тротоари, улично осветление и палми са сред предложенията в инициативата "Видин за всички"

От подобряване на уличното осветление и тротоарите до палми на кръговите кръстовища са сред предложенията, отправени от видинчани в инициативата на Общината "Видин за всички" . Общо около 30 предложения са постъпили в администрацията, каза заместник-кметът Мартин Дончев и поздрави жителите на града за проявената активност. Инициативата продължи около..

публикувано на 19.12.24 в 11:45

Доброволци започнаха кампания в подкрепа на нуждаещи се във Видинско

Благотворителна инициатива набира дарения в помощ на нуждаещи се хора в община Видин .  Кампанията, която е под надслов "Доброто съществува", е на неправителствената организация "Национални Бойци За Промяна". В инициативата по повод предстоящите коледни празници може да се включи всеки желаещ до 23 декември, както с материална, така и с финансова..

публикувано на 19.12.24 в 10:44
Богомил Петров при заснемането на филма.

Световен рекордьор от Видин участва в документална лента за историята на българските щанги

Богомил Петров , заслужил майстор на спорта и световен рекордьор, е част от документален филм , който представя славната история на българските щанги.  Именно на видинчанина принадлежи първият български световен рекорд. Поставен е преди 60 години - на 17 май 1964 година, когато той успява да повдигне 140 килограма в сериозна конкуренция...

публикувано на 19.12.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 19 декември 2024 слушаме група "Канзас" с Лондонски симфоничен оркестър

"Канзас" са уникално явление в прогресив рока. Единствен по рода си е и техният 13 студиен албум Always Never the Same от 1998 г., записан с Лондонски симфоничен оркестър. Диригент и аранжор е Larry Baird. Насладете се на оркестрации на класиките Song For America, Dust In The Wind, Hold On, The Wall и др. Слушайте ни всеки четвъртък след..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00