Днес, на Антоновден, както и на следващия Атанасовден, празнуват ковачите и ножарите. Двамата са смятани за братя и са представени като ковачи. Все по-малко са хората у нас, които наследяват този занаят. Петър Иванов от монтанското село Дъбова махала казва, че е единственият в Северозапада. Според него, за да не изчезнат, ковачеството, както и останалите традиционни занаяти, трябва да се изучават като извънкласни форми в училище. За Петър Иванов занаятът е потомствен:
"Доста малък бях, когато съм влязъл в ковачницата. Дядо ми е ковач, неговият баща е ковач. Наследствен е занаятът."
Най-важното за усвояването на занаята е желанието, но не е достатъчно:
"Винаги има детайли, които да ти идват отвътре, трябва да си закърмен с това нещо."
В работилницата на Петър Иванов най-тежкият чук е три килограма и половина. Тъй като не успял да си намери помощник, се принудил да добави и още един-механичен чук, но само със сила ковано желязо не се получава:
"При никакъв случай със сила няма да стане. Има си техника, която тя се усвоява с течение на времето."
Казва, че този занаят е също е и изкуство:
"При арт- изпълнението вече е непредсказуемо. Там са по- раздвижени нещата."
Според Петър Иванов естествените материали внасят повече уют в дома:
"Това е козметиката на къщата. Дървото и желязото, те винаги са вървели ръка за ръка."
Убеден е че направеното у нас е най-доброто:
"Българското, ръчната изработка си е най-доброто, няма по-хубаво нещо. На пазара има китайски, турски елементи, но не се знае от каква сплав са."
Няма притеснения за изработката на предметите и орнаментите, но в житейски ситуации му се е случвало да е между чука и наковалнята:
"Винаги има такива моменти, примерно пазиш се да не закъсняваш с поръчките, най-вече е това. Отговорност трябва да има с тия неща, да се спазват поръчките. Казваш тая дата, тая дата."
Поръчките при Петър са за година напред, но така и не намерил време да се захване със своята:
"На съпругата ми да направя портала и оградата."
Казва, че за да се запази занаятът, с него трябва да се започне още от училище:
"Би трябвало в училищата да има кръжоци и децата да се насърчават, кой на какъвто занаят иска."
Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида. За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида. В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората. "Хората много..
Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..
Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..
Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..