Работна среща относно възможностите за развитие на туризма в община Кула се състоя в НЧ „Просвета 1882“ – гр. Кула. Инициатор на срещата бе общинския съветник Любомир Георгиев.
На срещата присъстваха кметът на Община Кула, председателят на ОбС, общински съветници, представители на общинската администрация, културни работници, общественици, учители, представители на неправителствения сектор и др. Срещата е една от поредица такива, все свързани с търсенето на варианти Кула да се превърне е една атрактивна туристическа дестинация.
Община Кула притежава богато културно-историческо наследство, включващо материални свидетелства от различни исторически епохи. То е един от най-ценните ресурси на община Кула със значение както за развитието на туризма, така и за социално-икономическото й развитие.
Останките от крепостта Кастра Мартис се намират в центъра на град Кула и определят образа на централната част на селището. Това несъмнено е основната атракция на територията на общината. Самата крепост е в добро състояние за посещения, но въпреки че представлява интерес за преминаващи туристи и гости на града, потенциалът на крепостта като туристическа атракция, не се използва докрай. Възможности открива новата етнографска къща в гр. Кула, в която е уредена богата сбирка от експонати от някогашния кулски бит.Нужно е да се изработи единен туристически продукт, който да съдържа интерпретативни елементи, които да ангажират вниманието на посетителите с възможност за получаване на знание и преживяване. В момента има информационни табели и музейната сбирка е отворена, но изработването на мултимедиен продукт с интересно поднесена информация за легендите, свързани с крепостта в Кула и връзката с крепостите Баба Вида (Видин) и Феликс Ромулиана (Гъмзиград), за специфични празници и обичаи в региона, е най-лесният начин да се осигури допълнително ангажиране на вниманието на посетителите.
Добре обмислена “история”, поднесена по съвременен начин от добре подготвен разказвач (уредник на сбирката или гид), посещението на крепостта в Кула, на етнографската сбирка, където ще бъдат уредени и атракциони, може да се превърне в интересно преживяване, което да доведе до повишен интерес към туризстическите обекти и града като цяло.
Необходимо е да се разкрият и да се използват максимално природните и човешките ресурси, с които общината разполага за развитието на алтернативни и специализирани форми на туризъм, за устойчиво развитие на туризма и превръщане на община Кула в привлекателна туристическа дестинация. Това от своя страна ще доведе до общ икономически растеж на общината, повишаване на заетостта и подобряване качеството на живот на местното население.
Националният фолклорен събор "Де е българското" ще се проведе днес в Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" край село Очиндол. Организатор на събитието е община Мездра. Съборът започва в 10 часа. Над 260 са участниците тази година, казва Светла Дамяновска, главен експерт Културно наследство и религиозни дейности в община Мездра:..
Във Враца откриха официално нов производствен комплекс за захарни изделия. Инвестицията е в размер на над 20 милиона лева, а базата на новото производство е разположена на площ от 5 000 кв. м. В завода към момента работят 15 души, като поетапно техният брой ще се увеличи до над 60 работници. Съсобственикът на фирмата Тони Христов благодари на..
В Белоградчик честването на 24 май започна с празнично шествие. Водено от Духовия оркестър към Народно читалище „Развитие - 1893 г." ученици, преподаватели и граждани преминаха по централната улица „Княз Борис I" в посока от Художествена галерия „Вълчо Вълчев" към централен площад „Възраждане". В празнична програма участваха децата от мажоретен..
С изпълнение на химна “Върви, народе възродени“, в Лом започна тържественият концерт по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. "24 май е не просто дата от календара, а един необикновен ден, най-българският празник! Празник на словото и просветата, защото "голи..
На тържествена церемония по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Монтана връчиха награди. Носители на отличието „Неофит Рилски" на просветното министерство тази година са Деница Шупова, учител по български език и литература в 4 ОУ „Иван Вазов" Монтана и..
Лошото време и непрекъснатият дъжд не попречиха на врачани да отбележат тържествено 24 май. Честването започна с Парад на буквите, в който участие взеха отличени ученици, педагози, културни дейци и състезатели от спортни клубове. Трите знамена, представящи глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука, преминаха през централната..
С празнично шествие от СУ "Васил Левски" в град Кула до паметната плоча на първото училище в града, която се намира в двора на църквата "Свети Апостоли Петър и Павел", започнаха от сутринта тържествата в Кула по повод 24 май. В храма отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, в словото си пред учениците каза:..