Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът и делото на Кръстьо Българията ще бъдат увековечени с паметник

5
Снимка: КБ


Във Враца е роден един от най-изтъкнатите дейци на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) - Кръстьо Българията. Доката кара обучението си в Българската армия, попада под влиянието на военните привърженици на македонското освободително движение. У него се възпламенява жар, а с това и решението да се включи рамо до рамо до хилядите свои сънародници, изоставили живота си, за да се включат в борбите за освобождение.

Българията не е типичният романтичен образ на идеалиста-революционер. Бидейки военен, а впоследствие и комита, той прилага сурови мерки в процеса на изграждането и укрепването на комитетите. Неговата философия отрича компромиса като решение. Войводата залага на практическата реализация на оперативните задачи, затова и четите му са ефективни, разказва Красимир Богданов, историк от Враца.

"Кръстьо Николов Катранкев е роден в близост до сградата на Първата мъжка гимназия - днешното СУ "Христо Ботев". Постъпва в армията, като служи в Белоградчик. Там се запознава с Борис Сарафов - деятел и председател на Върховния македоно-одрински комитет. Привлечен от революционното дело, Българията напуска армията през 1895 година, за да се включи в четничеството. Участва в сраженията в Мелнишко. По-късно е привлечен като деятел на Вътрешната организация по предложение на Сарафов и по препоръка на Гоце Делчев. Първоначално е в четата на Михаил Апостолов- Попето, а впоследствие става тиквешки войвода. Дандана, както е наричан още, участва в аферата "Мис Стоун" - част е от четите, отвличащи американската мисионерка. Получава съответно откупа, с който въоръжават четите. Не говорим за терористичен акт, защото Мис Стоун оставя спомени, в които възвеличава делото на революционерите, опитващи се да освободят териториите от турско робство. Българията продължава дейността си в Одринския революционен окръг, извикан лично от Михаил Герджиков. Известен е със своята строгост - бил е дори жесток, но е залагал на дисциплината. На карта са били заложени съдби, не е имало място за грешки. Участва в Илинденско-Преображенското въстание, като е част и от конгресът на Петрова нива. Българията извоюва името си на един от големите мъже по време на освободителното дело. Включва се като подофицер в Балканските войни. През 1913 година намира смъртта си на фронта, покосен от холера".

По време на Кръстьо Българията Малкотърновският район се изпълва с дисциплинирани смъртни дружини, за които авторитетът на Организацията е над всичко.

На името на дееца има кръстена улица във Враца. Всеки ден стотици врачани минават по булевард "Кръстьо Българията". С какво този човек е заслужил да нарекат на негово име една от централните улици в града, вероятно се питат някои от тях. И днес комитата не е забравен, но не е толкова познат, продължи Богданов. Въпреки безспорните заслуги към българската национална кауза, в родния му град все още няма нито един паметен знак в негова чест. Няколкогодишната инициатива на ВМРО е на финалната си права обаче - 107 години след гибелта на големия революционер паметна плоча ще напомня на врачани за живота и делото на Българията.

"Днес главната улица в нашия град носи неговото име. Преди няколко години от ВМРО започнахме инициатива за издигане на паметник. Вече имаме готов проект. Потърсихме средства от Министерството на отбраната, тъй като Българията е подофицер от нашата армия. Намерихме подкрепа, средствата са преведени на Община Враца. В зимните месеци ще бъде изработен паметника. Рано пролетта ще бъде поставен. Искахме във Враца да има място за поклонение пред един изтъкнат българин, посветил живота си в каузата за родината. Паметникът ще се намира в близост до родната му къща. Българията има живи наследници. Неговият правнук Емил Александров също се включи в инициативата. Преди няколко години той дари на музея във Враца пистолет на Българията".

Историческата памет във Враца ще бъде опреснена, а националната гордост засилена, защото радетелят на националното обединение на нашия народ ще бъде увековечен заради това, което е: борец за славата и величието на разпокъсаната ни родина.

Македонският въпрос е съставна част от българския национален въпрос. Македония, заедно с Одринско, по силата на Берлинския договор 1878 година, остават и след Освобождението на България под прякото владение на Османска Турция. Санстефанският договор дава началото на Княжество България, превръща се в символ на национално единение и основен национален идеал на българите за години напред. Oсвободителното дело на македонските и тракийските българи e неделима част от каузата за обединението на българския народ. Кауза, на която се посвещават хиляди българи, подобно на Кръстьо Българията, заплащайки дори с живота си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46