Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За достоен живот за възрастните хора работи "Проект Северозапад"

Снимка: Архив


Фондация "Проект Северозапад" продължава своята работа за интегриране на уязвими групи от Северозападния регион чрез механизмите на социалната икономика. Основният проект на организацията е социалното предприятие, което обхваща жителите от селата на община Мездра, за които е създаден домашен патронаж и склад за хранително банкиране. В кухнята се приготвя храна за над 50 души от региона на дефилето. Услугата се предоставя срещу минимални месечни такси, като 90 % от стойността на таксата се покрива от дарителски средства. От 10 януари храна се доставя в нови три села.

Ние работим за това, хората от Северозапада да живеят достойно, възрастните да имат своята независимост, а младите - възможности за развитие, описва дейността на фондацията нейният учредител и директор Яна Рупева.

"Вярваме, че възрастните хора трябва да живеят достойно, да се чувстват подкрепени и защитени. Надяваме се да въвличаме младите хора в това, което правим, да станат част от нашия екип. Фондацията е създадена в края на 2016 година. Аз и мои колеги обаче работим в региона повече от 6 години. В началото организирахме медицински прегледи с дарителски средства и различни доброволчески инициативи. От нашия опит стигнахме до заключение, че никой не тръгва да работи в Северозапада, който е заклеймен като забравен от Бога. Тук живеят страхотни хора, съществува възможност за развитие и е реален смисълът за правене на добро. Базирани сме в Област Враца. Стартът беше труден, помогнаха дарителите. Успяхме да създадем патронажна кухня, обслужваща хора в селата Очиндол, Зверино, Игнатица, Челопек, Люти брод, Горна Бешовица, Кален и Цаконица. Предстои да включим още. Създали сме работилница за сувенири, в която участват младежи с умствена изостаналост. Част от средствата се отделят за техни стипендии. Организираме все още здравни прегледи, осигуряваме и домашници помощници".

Фондацията е разположена в помещенията на бившия Домашен социален патронаж в Мездра. За социален кетъринг се ползва сградата на бившата Детска градина в село Люти брод. Третото помещение - склад за хранително банкиране, е в сградата на бившия склад към Детска градина в същото село. В началото на зимата приключи ремонтът на сградата, в която се помещава патронажната кухня. Дневният порцион съдържа три ястия на цена три лева. 

"Опитваме се да покажем, да реализираме работещ модел, защото вярваме, че този тип услуги се управляват и случват, организирани на принципите на социалната икономика. Затова се опитваме да създадем социално предприятие, което да не е зависимо от дарителите. Таксите трябва да бъдат поносими за възрастните хора, но пък една патронажна кухня не може да работи на издръжка на 100 %. Необходима е стопанска инициатива. Моделът може да бъде създаден, а впоследствие и пренесен на други места. Кухнята е оборудвана. От края на ноември вече кухнята работи, а ние създаваме храна ежедневно. Доброволците са различен брой, зависи от дадения сезон. Ползваме повече професионални доброволци, досега не сме разчитали на ученици или тийнейджъри. От подкрепа обаче имаме нужда винаги. Не можем да наемаме голям брой хора, ние сме неправителствена организация".

В първия месец, в който патронажната кухня работи, ежедневно са  приготвяни по повече от 120 порции разнообразна и пълноценна храна. От Фондацията ще продължат да развиват устойчивите услуги, да подкрепят старите хора, докато разрастват местният капацитет и знание. Има развитие в солидарността на местно ниво, отбелязва Рупева.

"Стремим се да разширим обхвата на дейност, да включим повече хора, да обгрижваме все повече нуждаещи се. Всеки ден носим храна в осемте села, натам ще включим поне още две. Развиваме онлайн каталог, на който да са видими дейностите, осъществявани от нас и от нашите младежи в работилницата. Желание за нас е да въвлечем в кухнята бъдещи готвачи и професионалисти, които да станат част от екипа ни. Пожелавам си сила, с която да продължим да правим нашите неща. Цялата тази кауза е трогваща за нас: онзи момент, в който виждаш баби и дядовци, облекчени от грижата, от подарения миг. Това ни стимулира. В началото беше трудно, защото имаше недоверие към нас. Разбираемо, хората са лъгани и подвеждани. Всеки ден, с работа, стъпка по стъпка, ние градим доверие".

През изминалата 2019 година Фондацията осъществи всички свои планове, допълни Рупева.

Фондът в подкрепа на възрастните хора от Северозапада  разпределя средствата за помощ след решение на екипа на Фондацията, заедно с представители на общинската власт и становище на социалните служби.

Северозападна България може и да е бедна, а хората често да са без работа, дори лишени от надежди, но пък организацията продължава своята фокусирана дейност - самоидържащ се модел за предоставяне на здравна и социална грижа за онези, които имат нуждата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00