Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползотворна година отчитат самодейците от Иново

2
Снимка: Радио ВИДИН

Село Иново е на 5 километра от Видин, предпочитано- и от хора, които се радват на старините си, и от семейства с деца. За развлечение на най-младите местното читалище работи активно с подрастващите. Преди няколко години в читалището са сформирани два ансамбъла - детски- "Живи въгленчета" и за възрастни - "Стар мерак". Те са тези, които участват в инициативи и чествания, които пазят българските традиции в региона и ги представят пред външния свят. 

Читалище "Св. Паисий Хилендарски" село Иново е основано през далечната 1926 година, и оттогава е основен пазител на българските традиции в региона. Днес самодейците от читалището имат многобройни участия, купи и медали. Секретарят на читалището Анелия Младенова прави равносметка за изминалата година:

"2019 година за нашето читалище беше изключително ползотворна. Двата състава, които имаме, представиха достойно селото ни на регионални, местни, международни фестивали. Освен това читалището развива и библиотечна дейност. Тази година запознахме децата с дейността на Петя Дубарова, четохме стихове, всички деца се докоснаха до творчеството на свой връстник, защото както всички знаем, тя почина млада - на 18 години, но остави след себе си голямо, богато творчество... Освен това читалището винаги е било в центъра на това, което се случва в селото. Осветихме и участвахме в откриването на нов паметник, от тук нататък на 3-ти март ще почитаме не само паметта на румънските войни, а и на наши иновчани."

В селото ежегодно се провежда фолклорен фестивал "Хоп, троп на хорото", който събира самодейци от целия Северозападен край на България - и не само. Хора и песни се вият на площада на селото. След миналогодишното издание и след всички усмивки, които децата предизвикват в публиката, идва ред и на едно тяхно желание - да имат сцена, на която да играят. И така в село Иново започва дарителска кампания с цел събиране на средства за изграждане на външна сцена. Друго е чувството, повярвайте ми, друго е да играем навън, не в салона на читалището, хубава идея имат децата, допълва Анелия Младенова:

"От децата изникна тази идея. Сцената искаме да се използва за всички мероприятия, които са си местни, времето, когато позволява, защото емоцията е много по-голяма. Започнахме кампания за събиране на средства, досега имаме събрани около 300 лева, което е много малко, но продължаваме, надяваме се да съберем поне пари за необходимите материали, а в селото има майстори, които ще ни помогнат. Читалището също ще се опита да отпусне средства, за да подпомогнем тази кампания. В библиотеката има кутия, в която може да се дарява, а винаги, когато имаме някакво събитие, изнасяме тази кутия, за да помогнат хората. Сега плануваме да поставим кутии и в магазините в селото, за да е по-голям шансът да реализираме това желание на децата."

Автентични хора са подготвили самодейците за публиката си и през 2020 година, която  очакват да е пълна с нови възможности: 

"Надяваме се 2020 година да е по- ползотворна и от предишната, вече имаме много планирани участия и събития. Ще започна с това, че през следващия месец на 19 февруари организираме изложба, посветена на Васил Левски, което се превърна в една традиция за нашето читалище, след което планираме да направим още една изложба, за да си спомним за наистина добрите тенисисти от селото, защото Иново е могло да се гордее с тях. Пропуснах 14 февруари, когато отбелязваме Трифон Зарезан, режем лозето на младия Трифон, пие се вино, има музика и веселие. На 1-ви март по традиция посещаваме МБАЛ "Света Петка", където в родилното отделение даряваме на всеки, когото видим, мартеница изработена от нашите самодейци.... Читалището нямаше да съществува без тях, аз искам да им кажа, че много ги обичам и благодаря за всичко, което правят."
Всяко село има собствена традиция, песен и танц, а когато това се предава и на младите, никога няма да бъде забравено. Точно за това се грижи читалището- помага на възрастните да си спомнят, а на младите да научат народните обичаи, песни и танци. И се грижи традициите да бъдат вечно живи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже многостранния..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00