Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата, родителите и електронните устройства

Как влияе прекомерното използване на смартфони и таблети върху въображението на малките деца. Отговорът е- пагубно, защото престоят пред екрана "краде" от въображаемите им приятели и приказни герои. Това установи британско проучване сред възпитателки в детски ясли и градини, цитирано от "The Independant".


Две трети от учителките са убедени, че електронните  устройства намаляват креативността на децата, имат по-малко творчески идеи, фантазията им не е така развита, защото очакват някой друг да ги забавлява и да им предоставя нещо наготово. Освен това електронните устройства влияят негативно не само на творческите способности, децата на възраст 3-5 години, които стоят пред екрана повече от 2 часа на ден, по-късно имат проблеми с поведението и се концентрират по-трудно. Дали това го знаят днешните български родители? 

"Играят на таблети и на телефони, ако не са на училище -постоянно, ако са на училище - по 2-3 часа, на 6 и на 3 години са, това се отразява лошо на децата, научават е и неща, които не са хубави за тях...ограничаваме ги, повече игри навън и това е...Разрешаваме им, но е неизбежно, в добра посока - съвременни са, в лоша- за здравето и за очите, затова да е с мярка...Няма как да не се ползва, предимно след детска градина, научава много неща, прилага гледането на филмчетата, но я болят очичките и затова трябва да е умерено, гледа 15-20 минути и приключва."
 

За да се развиват правилно децата, те трябва да общуват повече с родителите си, с близките си и децата на тяхната възраст вместо да прекарват времето си пред екрана, смятат специалисти. Потърсихме мнението на  преподавател с дългогодишен опит- Веселка Матеева главен учител в ДГ "Арабела" Видин:



"Трябва да се говори за две отделни неща, които вървят заедно, интернет предоставя много информация, но тя се подрежда в таргет групи и ни се подава определена информация, която ни интересува и всъщност имаме достъп до много едностранчива информация. Следващото - мобилните устройства имат силно електромагнитно излъчване......уврежда се начина на предаване на гена.... 90% от енергията на мозъка отива за използването на зрителния нерв, тоест ако непрекъснато дразним очите, това значи, че взимаме от енергията на другите си сетива."


И още -  еднакви ли са понятията, получени в живия живот и чрез екрана. За да се изгради едно понятие, първо се започва чрез физически контакт - чрез устата, ръцете и чрез очите - допълва Веселка Матеева:

"Едно дете, което възприема понятието "чаша" не в триизмерното пространство, а в двуизмерното, каквото е телевизорът, не може да изгради понятието в неговата пълнота. Стеснява се понятийната система на човека, а оттам и въображението... Поради тази причина се наблюдава  забавяне в говора на децата и често се наблюдава, че детето говори на неразбираем език. Стигаме до социалните умения, изгубват уменията си за комуникация в живия свят. ..Трябва много малко телевизия да гледат децата, особено децата до 3-4 години, трябва да са навън в природата, защото цветовете в природата не са толкова ярки и не претоварват нервната система."

 

Престоят пред екрана намалява въображението, децата губят представите си за реалния свят и умението да общуват помежду си. Най-доброто въздействие върху нервната система е престоят сред природата, казва Веселка Матеева:


"Наблюдавам това, че децата с голяма лекота се отказват от игра, за да гледат филмче...Предпочитат моделите на насилието в известен смисъл. Без семейството не става, това е основата..., личният пример, ако детето вижда родителя, че е на телефона само и то ще прави това, ако вижда родителя, че чете книга и то ще чете, ако ходи на театър и то ще ходи на театър."

 

Личният пример в семейството е най-важното условие за поведението на малчуганите.  Родителите трябва да общуват повече с децата си за сметка на телевизията и компютъра - смятат и здравните специалисти. От Американската академия по педиатрия препоръчват на родителите до 18 месеца напълно да забранят електронните устройства, от 18-24 месеца децата могат да гледат образователни програми. Във възрастта между 2-5 години престоят пред екрана да е ограничен, не повече от 1 час на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05