Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стогодишна къща

7
Снимка: Радио Видин

73-годишната Тотка Спасова от белоградчишкото село Дъбравка ни пренася във времето назад, за да ни разкаже за семейната 100-годишна къща. Историята прави паралел между живота там преди години и за живота днес, когато баба Тотка е останала съвсем сама, само с няколко котки и една кокошка, които я следват навсякъде.

"1920 година е правена тази къща от баба ми и дядо ми. За времето си е била една от най-хубавите в селото - с пет стаи и пълна с народ. Къщата е с две отделения. Едното е било за младите - за баща ми и майка ми. В основната стая с огнището обикновено минавал животът на всички в къщата. Тук се намират огнището и фурната, тук се е готвело, тук са се пекли много агнета и ярета преди години. От този оджак се отива в стаята за възрастните и в една друга, която се е ползвала за мазе. Тук сме живели с родителите ми, също с баба ми и дядо ми, както и с леля ми. Били сме много народ. Както казах, възрастните са били в единия край на къщата, младите - в другия, но вечер след работа всички са се събирали в голямата стая с огнището. Имахме една кръгла ниска маса и всички сядахме около трапезата. Всеки си имаше местенце и столче. Всеки си взимаше столчето и сядаше, а майка ми, която беше снаха тук, принасяше вечерята. Такъв беше редът навремето...

В събота и неделя задължително се колеше кокошка. Задължително. През седмицата пък се работеше яко. Като дойдеше зимата,  се колеха прасетата, почваха се мезетата, винцето, беше хубаво... Едно време правехме много курбани, сборове също, с една дума винаги е имало поводи да се събираме с близки и познати. Навремето правехме и оброци. Оброк се хваща на някой, на който не му върви нещо с децата или друго. Става на трикрако столче - обръща се с краката нагоре и там се именува на някой светец. Моят е Свети Илия. Навремето баба ми го е хванала за мен...

Всеки тъгува за миналото. И не случайно. Тогава имаше живот в селото, имаше традиции. Сега тъгувам за тези обичаи от едно време, защото те даваха поводи да се събира цялата фамилия. Тогава нямаше нито ток, нито телевизия, но пък беше весело. Винаги можехме да се съберем с роднини или с комшиите - ту при тях, ту у нас. Плетяхме и тъчахме на газени лампи, но никой не се е оплаквал. Здрав народът беше-  работеше, пееше. В събота и в неделя се събирахме на мегдана, виеха се хора, имахме си и музиканти от селото. Но пък тогава тук имаше 800 човека. Сега сме 39.  

В Дъбравка има и други стари къщи, но нашата е най-запазената. Почти е опряна в новата ни къща, знам че пречи, но душа и сърце не ми дават да я съборя. Като се пукне нещо или падне, сама с малтер съм замазвала разрушенията.  

Хубаво е да ценим миналото. Има и на какво да се научат младите сега от нас. Нека да не ни забравят и да уважават възрастните, защото ние сме подкрепата на дома. Един дом се държи тогава, когато има възрастни хора. На мен ми е било много приятно, когато се върна от Белоградчик и видя вратите отворени - баба и дядо ме чакат. А сега отида до града за нещо и като се върна - вратата заключена, вътре е студено. Няма я топлината, която я е имало едно време. Студено е...

Моите домашни любимци вече идват да ме търсят - гладни са вече. Където и да тръгна, те са все след мен. Събирам орехи, а те чоплят нещо край мен. Имам и една кокошка. Остана сама, защото другите кучетата ги изядоха и сега тя и котките са все след мен. И така минават дните ми. Да не съм съвсем сама, те ми отвличат вниманието и заемат времето ми. Говоря им и така не се чувствам самотна. Най- привързан е Добринчо. Когато огладнее идва чак на площада да ме търси. Не търпи глад...


Целият разказ на Тотка Спасова - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00