Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три деца са се родили през 2019 година в село Лик

3
Снимка: Красимир Каменов

Как живеят хората в село Лик, община Мездра? Защо все по-често си спомнят за миналите времена, какви радости и неволи съпътстват живота им? Кои са основните причини за обезлюдяване на селото и как кметски наместник и читалищно ръководство се опитват да спрат миграционните процеси? Има ли бъдеще биоземеделието тук и как смятат да върнат младите в родното място?

Това са част от въпросите, които зададохме, за да разберем как тече живота в селото. Красимир Каменов потърси отговор първо от кметския наместник, Гена Кръстева.

"Както във всички села, така и тук населението непрекъснато намалява. Почти няма и трудова дейност. Работни места има в читалището, в пощата и кметството. Имахме интернат в селото, но той беше закрит още през 2010-2011 година. Това още повече обезлюди селото. Сега вече и поминък почти няма. В Лик няма дори арендатори, които да обработват земята, както е по другите села. Имаме тук една фирма, която се занимава с биоземеделие, но са още в начален етап. Само са монтирали оранжериите.

С медицинското обслужване също не сме добре. Имахме личен лекар, която идваше веднъж седмично, но повече от два месеца вече я няма. Разбрахме, че си има някакви проблеми и затова доста от хората се прехвърлиха при други лекари в Мездра. Що се отнася до транспорта за града, тук също има проблем. Имаме един автобус сутрин, но не е достатъчен. Сега новият общински кмет обеща, че ще реши въпроса с превоза. Защото всеки, който е пътувал с автобуса в понеделник или в четвъртък знае, че навалицата е голяма, хората се сърдят и е невъзможно да продължава така.

В селото има един магазин, в който се продава всичко и три барчета. Нямаме проблем със зареждането ни с хляб, справяме се. Преди и в Лик имахме фурна, дори разкарвахме хляб в околните села, но сега животът е друг.

В селото ни има и около 20 деца. Последното се роди на пети декември. И още две се родиха през 2019 година за голяма наша радост, защото другите години са зорлем по едно...",
допълни Гена Кръстева.

Защо хората от село Лик все още с носталгия си спомнят за миналите времена и какво искат от местната и държавната власт да направят за малките населени места, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05