Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизация на фермите, подобряване на генофонда и уедряване- за спасяване на млечното говедовъдство

Снимка: Радио ВИДИН


Има ли криза в млечното говедовъдство? След като в миналия брой на "Земята, която ни храни" очертахме проблемите и перспективите в биволовъдния сектор, днес фокусът е млечното говедовъдство. Темата коментираме с изпълнителният директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов: 

"Определено има криза. Тя се дължи на няколко неща- работата, тежкият физически труд в една млечна ферма, липсата на умения да се посрещнат новите предизвикателства- това през годините води до фалити на малки кравеферми... Загубихме много време, от 2006 се вземат субсидии, явно е че са били неправилно управлявани... Нямаме готовност за новото време. Една ферма, в която се отглеждат под 100 крави, започва да става нерентабилна. Според статистиката има над 8 % увеличение на фермите, които отглеждат над 100 крави. По същия начин се развиват нещата и в овцевъдството- това показва, че самите животновъди чувстват, че с по-малък брой животни трябва да фалират...Според анализите, ако отглеждаш 20 крави и искаш да си на повърхността, трябва да получаваш 7 тона мляко, но да работи само семейството- това е трудно ..."

Сред проблемите в сектора е и ниската млечност на животните, което се дължи на неспазване от някои изисквания при отглеждане на животните, не е без значение и генетиката в сектора.

"Вероятно в сектор мляко ще копираме  гръцкия модел- в момента имаме около 245 000 млечни крави, а млечността е ниска-3975 литра. Вероятно до няколко години ще останат около 120 000, които ще дават същото мляко. Те обаче ще се отглеждат във ферми с над 100 крави, една голяма част от тях ще се доят с роботи, фуража ще се раздава с роботи, почистването ще бъде с роботи, а във фермата ще работи семейството- това е моделът.... За да се вдигне млечността, трябва да се оправи и генетиката, да се разбере кой коя порода ще гледа и да се вкарат новите методи на селекцията- селекция по генотип на женските животни. Прави се в цяла Европа от повече то 10 години. Това, с което асоциацията може да се похвали е това, че е извоювано част от семенната течност да се заплаща от държавата, а фермерите ще определят най-добрите бици...Имаме над 10 ферми, в които средната млечност от крава за лактация е над 10 тона, има роботизирани ферми, ферми с дългогодишна програма от повишаване на резултатите от селекцията..."

Намаляването броя на фермите и животните е и заради проблемите с изкупуването и ниската цена на млякото, затова според Михаил Михайлов решението е анализи на сектора в посока борба за справедливи цени. Налице е и не съвсем адекватната ветеринарна помощ. Инвестиции и модернизиране на фермите, което ще реши и проблема с работната ръка и уедряване са единствения път за оцеляване на сектора. През следващите години обаче, фермерите ще бъдат изправени и пред ново предизвикателство- борбата на природозащитниците и веганите за намаляване на животновъдството като един от основните замърсители на околната среда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00