На 2 февруари честваме Сретение Господне - един от 12-те големи празници в годината. Празникът е установен още в ранните векове на християнството, особено тържествено е честван по времето на византийския император Юстиниан Велики /527-565 г./. Сретение Господне е един от четирите празника, посветени на Божията майка. В наши дни православните майки отиват на черква на 40-ия ден след раждането, за да им се чете т.нар. чиста молитва.
"Празникът се отбелязва за здравето на децата, на мъжката челяд и се коли петле за курбан. В къщите, където няма момчета, курбанът е ярка. Тъй като жените винаги са искали да имат синове наследници, носели да им заколят петлето в къща, където се раждат много момчета, като вярвали, че и те така ще се сдобият с мъжка рожба...", обясни за Радио Видин Десислава Божидарова, етнограф в Регионален исторически музей Видин.
На 1, 2 и 3 февруари, според народния календар, се честват Трифонци, Света Богородица, Симеон Бележник, Симеоновден, Вучляци, Вълчи празници двата дни след Трифоновден, които в народния календар са празници с по-особен, специфичен характер. От народното вярване, че през този период "се бесуват вълците", произлиза почитането им. За да се предпазят от вълци, спазват се много строго някои забрани, които засягат главно жените.
На 2 февруари се гадае за времето. Хубаво ли е времето на втори Трифонец, така ще е 40 дни. Вали ли сняг на парцали, пчелите през лятото ще се роят добре. Ако на втори Трифонец вземеш пари, ще вземаш цяла година, ако дадеш, все ще плащаш.
2 февруари е също и български народен празник - Петльовден, обичай с регионално разпространение. Чества се главно в източнобългарската етническа територия - от Одринско и Лозенградско, до Добруджа. В Северозападна България преди години също се е отбелязвал в някои райони.
Приеман е като мъжки празник за стимулиране на плодовитостта на момчетата; на някои места е разглеждан и като мъжки аналог на обичая Бабинден, а според някои изследователи, е наследник на древен славянски празник в чест на лова и пчеларството, на който се приема новата генерация ловци.
В Бойница започна изграждането на закрито стрелбище. Проектът е разработен от Общината, а финансирането в размер на 658 000 е от държавния бюджет. Въпреки че строителството напредва, средствата все още не са преведени, обясни кметът Анета Генчева. ""През 2024 година предвиждах само 120 000 лева аванс. Все още не съм получила покана да подпишем..
Именити български музиканти ще бъдат солисти в концерта на Симфониета-Враца тази вечер. Публиката ще може да се наслади на майсторството на кларинетиста Росен Идеалов, и на виолиста, който успешно преподава и твори в Белгия - Симеон Кирков. Диригент е маестро Томас Раулт, който пристига от Люксембург, специално за събитието. Първа публиката във Враца..
В Кула отбелязаха Деня на християнското семейство и православната българска младеж. Народно читалище "Просвета 1882" в града и тази година не подмина най-семейния празник в календара. Децата от Детска студия за куклен театър, с ръководител монахиня Максима от Раковишката света обител представиха пиесата - "Книга на пророк Йона"...
Грабеж е извършен в жилището на 71-годишен мъж от Бяла Слатина . С физическа сила извършителите отнели от него 1440 лева. При последвали издирвателни действия полицията установила извършителите - двама жители на Борован. Част от парите са намери у тях. Двамата са задържани. Образувано е досъдебно производство.
Фермерският пазар се завръща във Враца с био продукти на производители от цялата страна, съобщиха от общинската управа. На 23 ноември (събота) ще се проведе поредното издание на Фермерския пазар в града. Участие в изложението са потвърдили над 25 производители от цялата страна. Съботното изложение ще предлага екологично чисти месни и млечни..
Приключиха редовните археологически проучвания в кв. "Калетата" на град Лом, съобщиха от екипа на гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, който ръководи разкопките. За с едма поредна година е проучван участък до западната крепостна стена на късноантична крепост, като акцентът е поставен върху..
Община Видин и Общинският съвет по наркотични вещества (ОСНВ) обявиха ученически фотоконкурс за най-оригинална снимка с коледен дух. Темата е "Коледа в нашето училище". Фотоконкурсът е в три възрастови групи - от 1-ви до 4-ти, от 5-и до 8-и и от 9-и до 12-и клас, съобщи психологът в общинския съвет Боряна Ангелова. "Целта на конкурса е..