Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хърлец - село за пример в "Златията"

Голямо, благоустроено и красиво e село Хърлец. Намира се в община Козлодуй и е на 3 км от АЕЦ Козлодуй.  Две реки минават край селото - река Дунав и река Огоста. Земята е плодородна и равна, не случайно носи името "Златия". Върху землището на селото е построена първата на Балканите атомна електроцентрала.  

Хърлец има вековна история. Културна забележителност в селото е националният археологически резерват "Августа" в местността "Калето" на 5 км. северно от село Хърлец. Резерватът е обявен за паметник на културата през 1965 г.
Центърът на селото е чист и подреден, сградите са ремонтирани и боядисани. Хората са дружелюбни  и усмихнати, имат работа и живеят спокоен и осигурен живот. 


Първата ни среща е с кмета на село Хърлец- Огнемир Симов. Ветеринарният лекар е вече трети мандат на поста. Той е роден в село Хърлец, живее и работи в родното си село. Завършил е ветеринарна медицина в Тракийския университет, днес продължава да се интересува от новостите в неговата област, но няма възможност да упражнява професията си. Според него най-важното за всяко населено място е добрата инфраструктура:

"И като кмет съм в ежедневен контакт с много хора, липсва ми работата с животните, намаляха и животните... Запазена е кооперацията, която се занимава със зърнопроизводство... Най-важно е да има връзка с всеки един жител, личният контакт, всеки човек има нужда да бъде чут и разбран, да му се помогне..Важна е и връзката с институциите... Стремим се да бъде възстановен Социалния патронаж, който е работил преди и да има такава група, която не само да доставя храна, но да предоставя и друг вид помощ...Проектите за социален асистент функционират, но са по-ограничени."


Огнемир Симов е убеден, че за да има успешно развитие на всички области, е необходимо кметът ежедневно да бъде сред хората, да знае и да решава техните проблеми.


2 180 жители живеят по ЕСГРАОН в село Хърлец, близостта до АЕЦ Козлодуй дава възможност на хората да работят в централата и да продължават да живеят в родното си място. 


"Жителите на Хърлец живеят в селото, защото работят в най-голямото предприятие АЕЦ-Козлодуй и съпътстващите го фирми, младите хора се задържат...но много от тях работят и в чужбина, и в големите градове... Кооперацията осигурява 35-40 работни места."


Какви са приоритетните дейности, върху които ще се наблегне през следващите четири години?

"Този мандат започва със завършването на два големи проекта - единият е основен ремонт на улица "Георги Димитров" ... Вторият голям проект е рехабилитация на водопроводната мрежа, 16 км, започнаха през септември 2019, първият е към своя финал... Вторият е изпълнен към 2/3 ...Много важен е за нас този проект, с това ще се подобри качеството на водата и проблема с авариите.  За нас е важно да поддържаме инфраструктурата и улиците ни да са 100 % асфалтирани. Уличното осветление е в отлично състояние. В предния мандат подменихме 250 тела, сега предстои още 250 да подменим... Нямаме проблеми с кражби и нахлуване в частна собственост. Имаме ромско население, но нямаме проблеми, голяма част от тях работят в чужбина и инвестират в домовете си"


В село Хърлец има интерес към имотите, които се предлагат за продажба, и затова целта на кметството е да бъдат създадени прекрасни условия за живот на хората в населеното място.
Следващият проект, който кметът Огнемир Симов се надява да бъде одобрен и в скоро време да стартира, е за ремонт на НЧ "Никола Йонков Вапцаров 1927".


На особена почит в селото са образователните и културни интституции - училището и читалището, където се събират хората и където се съхраняват местните обичаи и народните традиции - казва кметът Огнемир Симов:

"Функционират детската градина и училището "Васил Априлов". Има трудности във връзка с намаляването на учениците. Прави се всичко възможно децата да останат да учат тук до 7 клас, защото има тенденция децата след 4 клас да се местят да учат в града. ...Читалището ни е едно от най-дейните в страната."



Празникът на село Хърлец е на 28 август, малка Богородица. Тогава среща тук си дават малки и големи, идват много роднини, приятели и хора, напуснали отдавна този край. Поставя се началото на т.нар. "Калушарска среща"

Най-важното в работата си на кмет на село Хърлец, Огнемир Симов смята, че е отговорното отношение към хората, ежедневната среща с тях и разрешаване на техните проблеми. 


Попаднах и на ВИП зоната в село Хърлец- площада пред читалището. Там се бяха събрали много мъже, които обсъждаха политиката, както и наболели проблеми в селото и в страната: 


"Много добре се живее в селото, кметът е широкоскроен човек, това е входната врата за АЕЦ-Козлодуй...Добре сме, но пенсията ми е много малка стига ми за седмица...Всички сме пенсионери и тук живеем добре...Нямаме миграция, защото атомната е тука...За три месеца направихме такива неща, които в целия регион не е правено...Както сега направиха ремонтите е добре, всичко си идва на място...Не може всичко наведнъж...Това сме ВИП зоната на Хърлец, наблюдаваме, виждаме нередности и правим забележки и много обичаме да разсъждаваме, кой мине това-онова, за да се знае.."


 
В селото има читалище, което се казва "Никола Йонков Вапцаров - 1927". Основната цел на читалищните дейци е да се запазят местните традиции и автентични обичаи, а съставът за автентичен фолклор "Калушари" е едно от петте живи човешки съкровища на България - каза секретарят Галя Гавазка: 


"Съставът за автентичен фолклор "Калушари" има  специфични хора, сега отново започваме да работим с начинаещи 2,3,4 клас... Отбелязохме Богоявление, сега се готвим за Трифон Зарезан, искаме да запазим всичко за поколенията."
 
Още за живота в село Хърлец чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00