Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите правят Организация на производителите, земеделците очакват дъжд

Снимка: Радио ВИДИН


Началото на февруари е, а валежи със стопанско значение в Северозападна България няма твърде дълго - още от края на миналото лято. Няма и сняг, затова стопаните вече се тревожат за посевите си. Все още никой не се наема да прогнозира какво ще се случи, а надеждите са, че прогнозите на синоптиците за скорошен дъжд и снежна покривка ще се сбъднат. На това се надява и Зарко Иванов, член на УС на Съюза на зърнопроизводителите в Монтана:

"Силно се надяваме да има дъждец, защото където са по-песъкливите почви засушаването започва да се отразява и им влияе накултурите. Дано да има дъжд, защото едва ил ще оживее пшеницата. В сравнение с миналата година на този етап са по-добри посевите, но трябва дъжд. Проблем има и при рапиците- не са добре вкоренени, много е неясно, не се наемам да прогнозирам дали ще презимуват, но според мен от това, което е засято, по-голямата част няма да остане до напролет."

Според Зарко Иванов, както и навсякъде, в зърнопроизводството има проблем с кадрите, а обучението в селскостопанските гимназии не е адаптирано към навлизането на технологиите и цифровизацията в сектора. 

Поглеждаме към едно предстоящо събитие- Международно изложение - договаряне "ПЧЕЛАРСТВО - ПЛЕВЕН 2020". Изложението се провежда под патронажа на Министерството на земеделието и храните, в сътрудничество с Областен пчеларски съюз - Плевен. Румен Балински повдига завесата:
"В Плевен 4 години правихме национално изложение и базари- такива се правят в доста от градовете в България за реклама на меда. Този форум, който правим, е за пчелари- сега е момента, в началото на годината, всичко, каквото му е нужно, да договори... 
Другото- за кошерите, за центрофугите, е свързано с едно международно жури, което правим за иновация на годината- "Най-проспериращ млад пчелар", "Най-добра опаковка", "Най-добър етикет". Самите пчелари идват и се конкурират, както и фирмите. Сега има фирми от 20 държави...
Ще има и международни лектори, ще се дискутират злободневните теми на пчеларите. Първия ден е много важната тема за новата тригодишна програма, ще има и блок за биологичното пчеларство. Оказва се, че България е на първо място в Европа по биологични пчелни семейства. В регистрираните у нас животновъдни обекти-пчелини, 25 на 100 са биологични. Втория ден е една от на-важните теми- за създаване на Организация на производителите- такава организация, която се грижи за реализацията на пчелните продукти на самите пчелари, както е в Европа. В България от 5 години се говори и стартира мярка за това, но пчеларите са разединени и продължават да бъдат разединени не само като неправителствена организация, а и като производители. Това е бъдещето, според мен, защото така ще има организация, която се грижи за пазара, а пчеларите ще си гледат пчелните семейства и ще знаят, че имат сигурен пазар. На този етап при нас всичко работи "на сляпо". Хубавото е, че има решение- до края на 2020 година всички сдружения, които нямат никаква дейност, автоматично ще се закриват. Това все пак е една стъпка към изсветляване дейността на легитимните организации..." 

В програмата на изложението има и съпътстващи прояви- Фестивал на меда, изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие".

"Ще покажем творчеството на децата, ще им раздадем 90 награди- грамота и мед. Децата, които рисуват, идват с родителите си, това е и една реклама за меда и за ниската консумация за съжаление. Чрез конкурса се надяваме в бъдеще да започнем като в една Германия да ядем по 2,5 кг. мед годишно, а не 400 грама в България средно на човек, както е в момента. Според статистиката изнасяме 11 хиляди тона мед, а произвеждаме 13 хиляди тона. Разделете разликата, като остава и за пчелите- за подхранване пролетно време, колко сме население и колко мед на дребно се употребява от съгражданите" - каза още Румен Балински.

Традиционният форум ще се проведе от 6 до 9 февруари в Плевен и ще посрещне стопани и представители на 135 фирми от 20 страни. Лектори ще има от България, Италия и Сърбия, а представители на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев" ще помагат в превода, каза още Румен Балински. По време на изложението ще се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика. 

Динамично, с много резки промени, ще е времето до края на февруари. Ще има ли условия за работа на открито, какви изненади ще ни поднесе Малък Сечко и ще се отразят ли на културите- агропрогнозата за месеца е от Леночка Ангелова- директор на Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана- чуйте в звуковия файл. 

В края на "Земята, която ни храни" ще се опитам да ви пресъздам атмосферата на един празник, който се проведе в село Делейна. Там с общоселско тържество и много настроение отбелязаха Деня на лозаря и винаря... Както си му е реда- по стар български обичай, имаше и зарязване, имаше и наричания за здраве и берекет,  имаше и конкурс за най-добро домашно вино, имаше и състезание за най-бързо пиене на вино от стъклено шише със сламка, естествено, имаше и много веселие. Празникът бе на Бялата чешма, а основни действащи лица в звуковия репортаж са Румен Яков, в ролята на Трифон Зарезан, Любо Еремиев, който трескаво е събирал винените мостри, Николай Николов- председател на компетентното жури, определило победителите, самият победител- Явор Методиев и естествено, организаторът- кметският наместник Огнян Тончев. Приятно слушане!  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16