Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зловредната поща - как да я разпознаем и да се предпазим

спам компютри електронна поща имейл
Снимка: ЕПА/БГНЕС


По-голямата част от имейл съобщенията в интернет са нежелани. Изпращането на спам имейл съобщения се превърна в бизнес преди много години. Не е тайна, че чрез изпращането на рекламни имейл съобщения, могат да бъдат увеличени продажбите и печалбата. Това е основната причина за изпращането на спам. Понякога чрез нежеланите имейл съобщения се изпраща и зловреден код, с цел заразяване на компютри. В най-честия случай ботове сканират уеб сайтове онлайн, за да събират имейл адресите, на които след това да бъдат изпращани имейл съобщения. Как да разпознаем зловредна и нежелана поща обясни за Радио Видин Цветомир Алексиев, консултант по киберсигурност в IT фирма "Different Technologies".

"Това са така наречените "спам" и "фишинг" атаки, които се използват в киберпространството. Най- често използваните методи за атака, които се употребяват са така наречените имейли с автобиография за кандидатстване за работа. Хакерите правят фалшив имейл, клонират страница, която наподобява страницата на работодател. Очаквате някакво писмо, пускат ви имейл, на който вие не обръщате внимание,че е фалшив и самият имейл съдържа зловреден софтуер, който за да зарази вашият компютър, вие трябва да го свалите. В повечето случаи и да отворите имейла нищо няма да стане, трябва да свалите самият файл. Когато го свалите, започват да се изпълняват едни операции и така се инсталира зловредния софтуер на вашият компютър и става обект на кибер шпионаж, бот мрежа, да ви следят данни и т.н. Този файл изглежда по идентичен начин, както една автобиография, цъкате на него и вече атаката е осъществена. Трудно се разпознават, най- лесно е като получите имейл, когато не е от човек, от когото очаквате да ви изпрати нещо, да не го отваряте въобще, а направо да го изтриете. Спам папката директно се трие, или просто проверявате, защото понякога получаваме важни съобщения, които ни идват в спам пощата и трябва да ги прегледаме, но трябва да сте сигурни, че това което ще отворите, сте наясно с неговото съдържание."

Велизар Върбанов, който също е консултант по куберсигурност в "Different Technologies", ще ни даде полезни съвети как да се предпазим.

"Най- добрата защита е знанието. Потребителите трябва да са наясно, че 90% от изпратените имейли в световен мащаб влизат в тази графа на спам имейлите, така че има голяма вероятност да станат обект на подобен тип атаки. Някои от превантивните мерки -да внимаваме къде споделяме личните си и служебните имейли, защото веднъж станали публични, то попадат в бази данни, които след това се използват от злонамерените хакери, за да достигнат до потребителите. Не трябва да отваряме линкове и файлове в писма, които са от непознати или съмнителни имейли. Тук е момента да споменем тези прословути криптовируси, които криптират файловете на потребителя и те стават неизползваеми, докато не се въведе ключ, който да ги декриптира. Следващият съвет е да не отварят и да не отговарят на спам съобщения, дори да не съдържат подобен зловреден софтуер, защото това служи за индикация на хакерите, че този имейл се използва от даден потребител и те продължават опитите за атака. Използването на анти-спам софтуер и филтри също е препоръчително. Последното, което бих посъветвал потребителите, ако станат обект на подобен вид атака, да не плащат на хакерите, а да се обърнат към експерти по киберсигурност за съвет и помощ."

Не отваряйте писма с неясен произход, в никакъв случай не кликвайте върху съмнителни линкове в тях, ако не знаете какво е съдържанието им. Не сваляйте файловете, които съдържат такива писма и не споделяйте имейл адресите си навсякъде. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10