Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Харчим повече, отколкото получаваме

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

През последните 5 години доходите на българите са нараснали с 30.7%, но разходите са скочили много по-сериозно - с 43%. Това е накарало населението да посяга по-често към спестяванията си и към тегленето на кредити. Освен това, с над 60% са нараснали редовните финансови трансфери между българските домакинства. Това показват данните от Националния статистически институт /НСИ/, според които общият среден доход на едно лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2019 г. е бил 1770 лв., или с 13.7% повече в сравнение със същия период на 2018 г. При сравнение с данните отпреди пет години пък се вижда, че ръстът му до днес е с общо 30.7%. На каква база са направени тези заключения разказва Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин:


"Общият доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2019 година е 1 770 лева и нараства с 13.75% спрямо същото тримесечие на 2018 година. В структурата на общия доход с най-висок относителен дял са доходите от работна заплата /56.2%/, следван от доходите от пенсии /27.3%/ и от самостоятелна заетост /6.4%/. Спрямо четвъртото тримесечие на 2018 година относителният дял на дохода от работна заплата се увеличава с 1.1 процентни пункта, а доходите от самостоятелна заетост и от пенсии намаляват с по 0.4 процентни пункта... По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Видин към края на декември 2019 година намаляват с 2.9% спрямо края на септември 2019 година, като достигат 15.9 хиляди... В сравнение с останалите области на страната през четвъртото тримесечие област Видин е на предпоследно място по показателя средна работна заплата. Най-висока средна месечна работна заплата получават наетите в областите София/столица/- 1 782 лв., Враца- 1 273 лв. и Варна- 1 236 лв. Средната работна заплата във Видин е 852 лeва..."


Темата коментира и журналистът Цветан Петров от сайта Еconomic.bg:


"Наскоро КНСБ публикува редовното си тримесечно изследване, според което за "нормален живот" са необходими поне 2 517 лв. месечно за едно домакинство /двама възрастни и две деца/. В методологията на изследването се посочва, че става въпрос за парите, нужни за покриване на разходи за храна, поддържане на жилището, за здравеопазване, образование, транспорт, облекло и почивка. С над 60% са нараснали редовните финансови трансфери между българските домакинства, мисля, че това са пари, които се разменят вътре в семейството..."- коментира Цветан Петров.


Според икономиста Радослав Георгиев повишението на доходите е факт, но то се дължи и на парите от чужбина: 

"Това, че доходите на българите са нараснали, е логично и се случва...Правителството има практиката да вдига заплатите в определен период от време...Днес българите получават 243% повече доход от собственост. Голямо повишение има и по перо "регулярни трансфери от други домакинствата", което вероятно се дължи преди всичко на увеличения брой българи в чужбина, които изпращат пари на близките си, останали в страната..."


Анкета сред видинчани отчете, че покачването на доходите не се усеща заради увеличението на цените.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05