Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да дариш книга на дете

Снимка: Фондация "Подарете книга"


Почти 10 години вече Фондация "Подарете книга" развива доброволческата си дейност, изразена в даряване на книги и внимание за деца в неравностойно положение. Предстои реализирането и на следващата идея - даряване на време

Фондацията служи като медиатор между децата, настанени в институции, и доброволците, които са готови да дарят частица от времето си, за да работят с децата, да са техни ментори и приятели. Доброволците на фондацията посещават над 20 дома в цялата страна към момента. Сред техните спирки са Лом, Враца, Мездра и Берковица
Много от децата, напускащи институциите, не са добре подготвени за живота извън дома, споделя София Иванова от фондацията. Детето има нужда от компания и от ментор, не само от книга.

"През лятото ще празнуваме 10-годишен юбилей. През това време се занимаваме пряко с деца, лишени от родителски грижи в цялата страна. Започнахме по познат начин: организирахме се приятели около идеята да подаряваме книги на деца. Оказа се, че книгите не са най-важното, защото преди тях е приятелството и отношението. Тези деца се нуждаят от това да разберат защо трябва да четат книгите, които им връчваме. Нашата кауза е да срещаме доброволци с деца, за да направим приятелство. Целим да дадем шанс на децата да намерят своя ментор - такъв, който не е свързан със самата институция или Дома. Сблъсквали сме се с недоверието, но пък вече 10 години сме извоювали името си. Липсващата семейна среда не може да бъде пълноценно заменена от държавната грижа. Всяко дете се нуждае от позитивен пример, идващ от родителите. Пътуваме до много дестинации, в някои градове посещаваме повече от един Дом. В Лом посещаваме два центъра за настаняване от семеен тип".

Освен да събират доброволци, които подаряват частица от своето време на децата в институциите, сред основните приоритети на неправителствената организация е и реализацията. Вярваме, че честите срещи с децата им помагат, за да могат един ден, когато попаднат в реалния живот, да бъдат подготвени, продължи Иванова. Чрез образование и обучение от фондацията целят да намират местни учители за извънкласни занимания. 

"Започнахме от далечни дестинации, но пък всичко се разви натурално. Деца се изместиха в други домове, а ние ги последвахме. На новите места намерихме още приятели. До съвсем скоро и този проект за обучението беше активен. Дълго време преподаватели помагаха на малките извънкласно. Успехи през годините има, но се подразбира, че самото определение за успех е различно за всяко дете. С момиче от Лом, с която работим от доста години, имаше слаб период в училище. Умно дете, но беше изоставила ученето. С доброволка осъществиха комуникация, а година по-късно момичето беше наградена за ученик на годината от кмета на града. Но това не е задължително да е най-големият успех. Учим деца да могат да четат". 

Около 500 са доброволците във фондацията. Винаги сме отворени към нови, допълни София Иванова. За момента не се очаква доброволческите акции или даренията да стигнат и до Видин. 

"Значението на това да подариш книга на дете означава да бъдеш до него, сядайки да почетете. Ако ли не, говорим за подарък, който е просто предмет. Да дариш книга означава да имаш лично отношение. Всяка майка чете на своето дете". 

Не събираме книги, а хора, които искат да дарят книги на деца, които живеят в институции, защото хората и книгите са важни и заедно те създават чудеса, казват доброволците от организацията. 

Да бъдем приятели на децата е занимание, осмислящо времето. Вярваме, че всеки доброволец има на какво да научи едно дете - под това мото ще продължат неспирните и неуморни инициативи на фондацията, променящи детските светове.

През 2017 година Фондацията стана носител на приза за цялостна политика на първите у нас награди посветени на доброволчеството. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30