Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Трети март: За патриотизма и националното самочувствие

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 142 години от Освобождението, националния празник Трети март. Повод да помислим заслужаваме ли с делата и постъпките си саможертвата на нашите предци. Патриоти ли сме, имаме ли национални идеали и национално самочувствие?

"Да, българите сме патриоти. В общи линии си спазваме традициите, уважаваме си празника... Днес хората са недоволни от живота, от немотията, как да бъдат патриоти? Налага се да бягаме от тази държава. Какъв патриотизъм, като нямаш работа в България? От 20 години живея в Испания, а ми е мило за България, сълзите ми текат... Има патриоти, но има и хора, които плюят България... Това си ни е нашата държава- нямаме друга, и трябва да си я ценим и уважаваме... Самият факт, че съм тук със семейството си, с децата си, означава че съм патриот...", казаха видинчани в анкета на Генади Вельов.




Видин трябваше да отбележи днешния празник с мащабна историческа възстановка. Близо 200 участници от България и Румъния трябваше да участват в инициативата, пресъздаваща събитията от освобождението на града по време на Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. Заради мерките, които държавата взима срещу разпространението на коронавируса у нас, обаче възстановката бе отменена, обсъжда се кога все пак да бъде показана пред видинчани и гостите на града.


Сценарист и главнокомандващ на възстановката е полковник Георги Маринов, председател на Национален клуб "Единение":

"Хубаво е, че все повече млади хора и деца с удоволствие участват и присъстват на нашите възстановки. Това ги учи на патриотизъм. Искам да пожелая на слушателите на Радио Видин да изучават историята и когато изпаднат в униние, нека се върнат назад към героичното ни минало, за да вдъхнат самочувствие и надежда за бъдещето."



Сред големите родолюбци от Северозапада, които с дела, а не с думи, показват своята любов към родния край, е лекарят проф. Иван Гаврилов. Попитах го научихме ли си уроците от историята?

"Има много неща, които тепърва трябва да се изясняват, но като цяло в момента на този празник сме длъжници. Българинът, когато е бил в робство е бил по-българин, а когато е свободен, пропилява духовните и материалните си блага в различни посоки, но не и да реализира националната идея за Санстефанска България поне в духовно отношение. Молбата ми е за повече вяра в младите- нашата надежда, нашето упование и нашата дълбока болка и грижа. Бъдете здрави, честит празник на възраждането на Третото българско царство!"





Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза и на родения в Мездра д-р Искрен Красимиров - режисьор, актьор и преподавател. "Незабравимата България" е името на проекта му, обединяващ уроци по родолюбие чрез художествено-документални филми, лекции, беседи и дискусии. Той е следствие от филмите на нашия земляк за националните ни герои Ботев, Софроний Врачански, Паисий, Иван Вазов, Левски, Райна Княгиня, Захарий Стоянов и Освобождението на България:

"Нека имаме мечти, нека работим за тяхното осъществяване, нека се обичаме и почитаме, нека не се делим на българи, турци, роми. Нека бъдем едно и да видим- може пък да успеем да направим нещо. Молбата ми е българите да не почитат своите герои само на празниците, само на Трети март. Днес е лесно- да отидеш на Шипка, да се удариш в гърдите, да си направиш една снимки и да си мислиш, че си големият патриот. Но не това е родолюбието. То е всеки ден да почиташ героите, да се събуждаш сутрин и да лягаш вечер с мисълта за тях. Постоянно да са ти в сърцето- това е ключовото. Вярвам искрено, че децата се вслушват в моите съвети и че със следващото поколение България ще стане държавата, за която са мечтаели нашите герои, така че бъдещето е в тях и аз ще продължавам да работя за това. Честит празник!"

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35