"Да, българите сме патриоти. В общи линии си спазваме традициите, уважаваме си празника... Днес хората са недоволни от живота, от немотията, как да бъдат патриоти? Налага се да бягаме от тази държава. Какъв патриотизъм, като нямаш работа в България? От 20 години живея в Испания, а ми е мило за България, сълзите ми текат... Има патриоти, но има и хора, които плюят България... Това си ни е нашата държава- нямаме друга, и трябва да си я ценим и уважаваме... Самият факт, че съм тук със семейството си, с децата си, означава че съм патриот...", казаха видинчани в анкета на Генади Вельов.
Видин трябваше да отбележи днешния празник с мащабна историческа възстановка. Близо 200 участници от България и Румъния трябваше да участват в инициативата, пресъздаваща събитията от освобождението на града по време на Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. Заради мерките, които държавата взима срещу разпространението на коронавируса у нас, обаче възстановката бе отменена, обсъжда се кога все пак да бъде показана пред видинчани и гостите на града.
Сценарист и главнокомандващ на възстановката е полковник Георги Маринов, председател на Национален клуб "Единение":
"Хубаво е, че все повече млади хора и деца с удоволствие участват и присъстват на нашите възстановки. Това ги учи на патриотизъм. Искам да пожелая на слушателите на Радио Видин да изучават историята и когато изпаднат в униние, нека се върнат назад към героичното ни минало, за да вдъхнат самочувствие и надежда за бъдещето."
Сред големите родолюбци от Северозапада, които с дела, а не с думи, показват своята любов към родния край, е лекарят проф. Иван Гаврилов. Попитах го научихме ли си уроците от историята?
"Има много неща, които тепърва трябва да се изясняват, но като цяло в момента на този празник сме длъжници. Българинът, когато е бил в робство е бил по-българин, а когато е свободен, пропилява духовните и материалните си блага в различни посоки, но не и да реализира националната идея за Санстефанска България поне в духовно отношение. Молбата ми е за повече вяра в младите- нашата надежда, нашето упование и нашата дълбока болка и грижа. Бъдете здрави, честит празник на възраждането на Третото българско царство!"
Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза и на родения в Мездра д-р Искрен Красимиров - режисьор, актьор и преподавател. "Незабравимата България" е името на проекта му, обединяващ уроци по родолюбие чрез художествено-документални филми, лекции, беседи и дискусии. Той е следствие от филмите на нашия земляк за националните ни герои Ботев, Софроний Врачански, Паисий, Иван Вазов, Левски, Райна Княгиня, Захарий Стоянов и Освобождението на България:
"Нека имаме мечти, нека работим за тяхното осъществяване, нека се обичаме и почитаме, нека не се делим на българи, турци, роми. Нека бъдем едно и да видим- може пък да успеем да направим нещо. Молбата ми е българите да не почитат своите герои само на празниците, само на Трети март. Днес е лесно- да отидеш на Шипка, да се удариш в гърдите, да си направиш една снимки и да си мислиш, че си големият патриот. Но не това е родолюбието. То е всеки ден да почиташ героите, да се събуждаш сутрин и да лягаш вечер с мисълта за тях. Постоянно да са ти в сърцето- това е ключовото. Вярвам искрено, че децата се вслушват в моите съвети и че със следващото поколение България ще стане държавата, за която са мечтаели нашите герои, така че бъдещето е в тях и аз ще продължавам да работя за това. Честит празник!"
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..