Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Славяна Младенова: Хората трябва да ползват само квалифицираната адвокатска услуга

Снимка: Радио Видин


 

Славяна Младенова е днешната гостенка в "Калейдоскоп". Определя себе си като "необикновена жена, положителна, слънчева и спокойна в повечето случаи".  Славяна работи като адвокат вече 20 години. Член е на Видинската адвокатска колегия. Наскоро отбеляза своята 50-та годишнина. За юбилея си издаде първата своя стихосбирка "Бяла роза". Поетичната  книга включва творби, написани преди повече от 20 години.

Славяна Младенова е родена е в село Дреновец, на 24 февруари 1970 година. Учи в училището в село Дреновец. Когато е на 10 години, се премества със семейството си да живее в Сандански. Още от съвсем малка знае, че иска да учи и да работи в областта на правото.  През 1989 година завършва средното си образованиe. Към дипломата й за средно образование получава и документ за професия "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Продължава образованието си в ЮЗУ "Неофит Рилски" Благоевград, специалност "право".  Учи задочно и работи, тъй като родителите й нямат възможност да я издържат. Завършва висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си. Обича да чете всякаква литература, предпочита книгата в нейния класически хартиен вариант. Днес живее и работи  във Видин, има една дъщеря.  


Коя е Славяна Младенова


"Необикновена жена съм, положителна, слънчева, спокойна в повечето случаи, и се опитвам да се усмихвам, вероятно успявам, защото има хора, които искат да се видят с мен, чувстват се добре след контакт с мен. За 8 март - за моето поколение това е денят на мама. В живота ни има достатъчно драма и не е оправдано да се лишаваме от празници. За мен 8 март е прекрасен празник, хората около мен винаги са го празнували и аз винаги съм го празнувала. И много дни от живота ми са като 8 март."

Родителите

"Родителите ми са хора положителни, обичащи се. Израснала съм в семейство с уважение, обич един към друг и отношение към личните празници. Боледувах много като дете и сме живели с майка ми в Сандански заради моето здравословно състояние. На село предимно четях на двора, четях много, четях всичко, мога да твърдя, че 90% от богатата библиотека на читалището съм я прочела. Родителите ми бяха много четящи хора, чета и днес по всякакъв повод, обичам да чета книга на хартиен носител и да взема книга в ръка, да усетя аромата на хартията, усещането е друго. Баща ми беше ловен надзирател. Майка ми по професия е тъкачка на килими, но почти не е работила по професията си. Предимно се грижеше за мен заради моето здравословно състояние."

 Училището

"Завърших средното си образование по време на системата на УПК. Аз лично мога само да съм благодарна на този етап от моето образование. Излизахме с професия. Моята професия е "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Работила съм по тази си специалност. Първите ми собствени пари съм ги изкарала като стенограф."

Правото

"Аз знаех какво искам да работя и знаех какво трябва да уча, за да работя това, когато бях на 10 години. Знаех, че ще работя в сферата на правото и ще уча право.
Беше много трудно влизането в специалност "Право". Първо трябваше да имам диплом от средното образование 6.00. Желаещите бяха много, местата -ограничени. Приеха ме в Бургас и в Благоевград, може би деветте години в Сандански са ми дали сигурността това че познавам онзи край, чувствам го по-близък и избрах Благоевград. Въпреки че бях приета редовна форма на обучение, родителите ми нямаха финансова възможност да ме издържат, затова избрах задочната форма. Живеех на село, работех през цялото време и учех. Нямах студентски години, но имах житейска школа. Завърших висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си.Правното образование е много тежка специалност. Изучава се 5 години, след това има една година стаж, след което има практико-теоретичен изпит, завършва се с три държавни изпита."

Правна помощ

"Във Видин много малък процент от хората, около 10% могат да си позволят да се обърнат към адвокат  и да си позволят финансово тази услуга, каквато и да е тя. Законодателството, за съжаление, отне много от потенциалната сфера на работа на адвокатурата, голяма част отиде към частните съдебни изпълнители, към нотариусите. Най-голям проблем за адвокатурата е това, че хора, които нямат право да упражняват адвокатска практика, извършват адвокатска дейност, нерегламентирана. ...Хората, за съжаление, им се доверяват, така се създават проблеми, и когато дойдат при нас, проблемът вече е много по-трудно решим, понякога и нерешим. Адвокатите могат да защитят авторитета на професията си като обединят усилията си и дадат на обществеността да разбере, че само квалифицираната адвокатска услуга трябва да бъде ползвана. И адвокатите са тези, които могат да са отговорни за правната услуга, която предоставят. Защото хората, които не упражняват тази професия, те не носят отговорност. Забъркват кашата и не носят отговорност. А човекът е отишъл при тях, защото са му казали по-ниска цена...
Не се занимавам с данъчно право и осигурително право. В началото най-трудно ми беше да кажа на клиента, че услугата ми струва пари."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05