След поредна проява на жестокост сред ученици в страната, в "Посоките на делника" търсим отговор на въпросите какви са причините за агресията и как да я спрем. Последният шумно оповестен случай е от Стара Загора и далеч не е изолиран. Подобни ситуации често са с трайни последствия върху психиката и поведението на децата в бъдеще, смятат психолози. При прояви на агресия децата не преценяват какво могат да причинят. Реагират емоционално и проектират върху жертвата това, което е наранило самите тях. Преодоляването на травмите понякога отнема дълго време, казват психолозите, затова усилията са насочени към превенцията.
"Конфликтите могат да бъдат от различно естество. Както е в случая, за който казвате, проблемът е заради момче. Други причини могат да са разменени обидни думи или нещо недоразбрано в интернет пространството. От там много често се получават конфликтите. Друга причина може да е социалното ниво. Някои ученици са с по-висок социален статус, разполагат с повече средства, други не чак толкова и се получават тези различия. В нашето училище няма такива случаи, в които да се забелязва разлика в това, че едни ученици разполагат с повече средства, други с по-малко. Опитваме се това да не се забелязва и да не се прави разлика между самите ученици. В нашето училище работим от 1017/2018 година по Механизъм за противодействие на тормоза в училище. Информираме родители и ученици какво означава училищен тормоз, как се проявява, какво влияние оказва върху развитието на децата, на учениците, какви са последствията и съответно следим да не се допускат такива форми на насилие в училище. Формите на насилие могат да са вербални, не само физически. Голяма част от проблемите тръгват от обиди, от отправени неприятни думи и се върви към физическа саморазправа. Тормозът може да е и вербален или социален, когато се отбягват ученици. Връстниците им не ги включват в различни социални групи, опитват се да ги злепоставят. Може и да е дигитален, този, който се случва в интернет пространството. Там може да се разпространява и информация, която да не е вярна и също води до появата на различен вид конфликти. В голяма степен нещата, които се случват в училище, са свързани и с дома, семейството на децата, затова в училище работим съвместно и с родителите. Не бихме могли да работим, ако нямаме тяхното съдействие дори, ако има недоразумение между самите ученици или за изясняване на някакъв проблем, конфликт, който е на начално ниво. Първо разговаряме с учениците, след това търсим съдействие и от родителите."- обяснява психологът в Професионална гимназия "Професор д-р Асен Златаров"- гр. Видин Корнелия Кирилова.
За днешните ученици не е нещо необичайно да са свидетели на спречквания или размяна на обидни. Казват, че намесата на приятели също помага за потушаване на конфликтите.
"Всички виждаме, че случаите с агресия зачестяват. По телевизията дават все повече такива случаи… Виждала съм момчета, които са групичка и момче, което се е отдалечило от тях. Бих се намесила в подобен вид спречкване, защото имам по-малък брат и не бих искала някой да го тормози"- казва Ралица Тодорова.
"Някои го правят, за да изпъкнат, да са център на внимание, докато други намират изход как да изкарат всичко, което е вътре в тях"- обяснява причинете за агресията сред учениците Нанси Мирчева.
"Споровете по-често стават заради по-дребни неща, не заради нещо сериозно, което е и нещо нормално за тази възраст- от осми до дванадесети клас, за да съм по-точен, след основното училище. Понякога от тези дреболии стават по-големи неща и трябва да се контролират. Такива конфликти по-често срещам извън училище. Причината е ,че дисциплината в училище е много добра"- обяснява Филип Йорданов.
В проявите на агресия в училищата най-често участват момичета. Тази тенденция очертаха от врачанската дирекция на МВР и обясниха, че конфликтите между ученичките възникват заради момчета.
"Повечето от момичетата, за съжаление, са изключително агресивни и нахални. Имаме много такива случаи, поне по два такива случая на месец имаме", каза Десислава Иванова - криминален инспектор към Областната дирекция на МВР във Враца пред кореспондента на Българското национално радио Ива Антонова.
Според психолога Стоянчо Христов, който работи в Центъра за обществена подкрепа в града, където консултират деца с противообществени прояви, във физиологически план момичетата се развиват по-рано от момчетата и по-рано усвояват социалния опит. Пред Ива Антонова той уточни, че агресията маскира дефицитите, които най-често са емоционални:
"Тези емоционални дефицити се натрупват в резултат преди всичко на средата"
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..