Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще помогнат ли доброволни отряди за справяне с битовата престъпност в селата

6
Снимка: Радио ВИДИН

Доброволни патрули в селата да помагат на полицията, предлагат от ВМРО. Промените в Закона за МВР, с които ще е възможно сформирането им са приети от комисията по вътрешен ред и сигурност в парламента. Предстои да бъдат внесени в пленарна зала.

Според народния представител от ВМРО от Враца Красимир Богдановдоброволните отряди ще помагат най-вече за справяне с битовата престъпност в селата, но също и в ситуации на бедствия или както сега, при въведеното извънредно положение в страната:

"Мисля, че всеки един българин е наясно с проблемите, които предизвиква така наречената битова престъпност. Ние още в предизборната програма през 2018 година, както и в програмата за управление, се опитахме да предложим и да въведем в последствие мярката полицай във всяко село. Тя не намери подкрепата във варианта това да са служители от полицията и да имат съответно разпределение във всички населени в страната. Обяснено беше, че няма ефект една такава мярка и е много скъпа, т.е бюджетът не може да си я позволи.  За сметка на това успяхме да постигнем подкрепа за другото наше предложение за създаване на такива доброволни отряди, които да бъдат включени в регистър на МВР, като съответните желаещи да бъдат подложени на строг подбор, да имат чисто съдебно минало, да нямат противозаконни прояви, ще има психически характеристики, на които да отговарят, да преминат през обучение в центровете на МВР и със разпореждане на съответния директор на Областна дирекция на МВР, когато има кризисна ситуация, когато се налага тези отряди да се включат в подкрепа на МВР, тогава да бъдат активирани….

Според мен, много полезно би било, ако бяхме стигнали по-рано до тази подкрепа, макар че лично за мен е учудващо, че с доза ирония се отнесоха останалите парламентарни групи към нашето първоначално предложение. Сега, ако имахме такива доброволни отряди, те щяха да са от помощ на обществото, да снабдяват, да речем възрастни хора, с продукти, да извършват някакви дори и охранителни функции при положение, че в резултат на коронавируса може да се стигне до там, че някои хора да се изолират в домовете си или да напуснат определени райони и жилищата им да имат нужда от охрана. Това са важни и полезни неща, които смятам, че ще дадат своя ефект след окончателното приемане на закона и влизането му в сила."

При необходимост доброволците ще се събират със заповед от съответната Областна дирекция на МВР и няма да имат никакви извънредни правомощия извън конкретната операция, обясни Красимир Богданов.

Към приложението на предлаганите промени е скептичен председателят на 42-рто Народно събрание и бивш министър на вътрешните работи Михаил Миков, член на Националния съвет на БСП.  Според него и сега гражданите могат да помагат за залавянето на престъпници и не е необходимо да се регистрират като доброволци:

"Има едно противоречие. Самата уредба на доброволността в закон променя нейния характер. Включително в текста на внесения проект се говори, че ще се урежда и някакво заплащане. Добре е да се стимулира ангажираното на гражданите в помощ на органите на реда, на органите на противопожарната защита, на органите, които се занимават с преодоляване на щетите от бедствия и аварии. Добре е този сигнал да бъде отправен като воля за помощ, като зов за помощ. В същото време трябва да се държи сметка, че 30 години нашето общество се възпитаваше в краен индивидуализъм…Преодоляването на тази логика ще бъде сериозен проблем. 

Нека да има такава уредба, но в същото време да се държи сметка, че и в момента има текст в Наказателния кодекс още от 1997 година за действия при задържане на престъпник. Всеки гражданин ги има тези права. Не е необходимо да си регистриран в регистъра за доброволците към съответното районно управление, за да изпълниш гражданския си дълг да задържиш до пристигането на органите на реда престъпник, който е извършил престъпление очевидно, да му причиниш, включително някакви вреди, за което не носиш никаква отговорност, така че и в момента има текстове, големият въпросът е до колко това ще се прилага, доколко ще активизира гражданите да бъдат по-активни, а не да наблюдават как до тях се извършват някакви хулигански, вандалски действия и те, за да не си развалят отношенията, да не си развалят рахата, за да не ходят после по полицията и по съдилища, да се обръщат на другата страна. Гражданите много често гледат да не стават свидетели, камо ли активно да се намесят за установяване на някакъв ред, когато пред очите им се върши престъпление, да речем. Това е големият проблем и той няма да се реши с един закон, той ще се решава с възпитание, с личен пример, ако щете."

Според Михаил Миков предложението е внесено без да е направен сериозен анализ на сега действащото законодателство.

Ще има ли полза от доброволните патрули за справяне с битовата престъпност по селата, попитахме във видинското село Новоселци. Кметът Цеца Велкова се надява мярката да има ефект. Обяснява, че след застой кражбите в селото отново са зачестили. Последният случай е от преди седмица, когато откраднали кабел от уличното осветление, и то за втори  път. Казва, че в селото има бивши охранители, които биха могли да помогнат и за опазването на реда.

"Надявам  се, че ще има резултат. Аз съм за допълнително присъствие, полицейско ли ще бъде, охранители ли ща бъдат, няма значение, аз съм за тези неща"- казва кметът Цеца Велкова.

Според Цветанка Атанасова ще е добре в Новоселци да има подобно присъствие на патрули, които да помагат на полицията, но това трябва да са хора, на които в селото имат доверие.

"Специално в село Новоселци доста често имаме оплаквания, влизания с взлом. Смятам, че ако има патрули, които да обикалят, ще има повече респект и няма да има такива волности"- коментира Меган Вилиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56