Доброволни патрули в селата да помагат на полицията, предлагат от ВМРО. Промените в Закона за МВР, с които ще е възможно сформирането им са приети от комисията по вътрешен ред и сигурност в парламента. Предстои да бъдат внесени в пленарна зала.
Според народния представител от ВМРО от Враца Красимир Богданов, доброволните отряди ще помагат най-вече за справяне с битовата престъпност в селата, но също и в ситуации на бедствия или както сега, при въведеното извънредно положение в страната:
"Мисля, че всеки един българин е наясно с проблемите, които предизвиква така наречената битова престъпност. Ние още в предизборната програма през 2018 година, както и в програмата за управление, се опитахме да предложим и да въведем в последствие мярката полицай във всяко село. Тя не намери подкрепата във варианта това да са служители от полицията и да имат съответно разпределение във всички населени в страната. Обяснено беше, че няма ефект една такава мярка и е много скъпа, т.е бюджетът не може да си я позволи. За сметка на това успяхме да постигнем подкрепа за другото наше предложение за създаване на такива доброволни отряди, които да бъдат включени в регистър на МВР, като съответните желаещи да бъдат подложени на строг подбор, да имат чисто съдебно минало, да нямат противозаконни прояви, ще има психически характеристики, на които да отговарят, да преминат през обучение в центровете на МВР и със разпореждане на съответния директор на Областна дирекция на МВР, когато има кризисна ситуация, когато се налага тези отряди да се включат в подкрепа на МВР, тогава да бъдат активирани….
Според мен, много полезно би било, ако бяхме стигнали по-рано до тази подкрепа, макар че лично за мен е учудващо, че с доза ирония се отнесоха останалите парламентарни групи към нашето първоначално предложение. Сега, ако имахме такива доброволни отряди, те щяха да са от помощ на обществото, да снабдяват, да речем възрастни хора, с продукти, да извършват някакви дори и охранителни функции при положение, че в резултат на коронавируса може да се стигне до там, че някои хора да се изолират в домовете си или да напуснат определени райони и жилищата им да имат нужда от охрана. Това са важни и полезни неща, които смятам, че ще дадат своя ефект след окончателното приемане на закона и влизането му в сила."
При необходимост доброволците ще се събират със заповед от съответната Областна дирекция на МВР и няма да имат никакви извънредни правомощия извън конкретната операция, обясни Красимир Богданов.
Към приложението на предлаганите промени е скептичен председателят на 42-рто Народно събрание и бивш министър на вътрешните работи Михаил Миков, член на Националния съвет на БСП. Според него и сега гражданите могат да помагат за залавянето на престъпници и не е необходимо да се регистрират като доброволци:
"Има едно противоречие. Самата уредба на доброволността в закон променя нейния характер. Включително в текста на внесения проект се говори, че ще се урежда и някакво заплащане. Добре е да се стимулира ангажираното на гражданите в помощ на органите на реда, на органите на противопожарната защита, на органите, които се занимават с преодоляване на щетите от бедствия и аварии. Добре е този сигнал да бъде отправен като воля за помощ, като зов за помощ. В същото време трябва да се държи сметка, че 30 години нашето общество се възпитаваше в краен индивидуализъм…Преодоляването на тази логика ще бъде сериозен проблем.
Нека да има такава уредба, но в същото време да се държи сметка, че и в момента има текст в Наказателния кодекс още от 1997 година за действия при задържане на престъпник. Всеки гражданин ги има тези права. Не е необходимо да си регистриран в регистъра за доброволците към съответното районно управление, за да изпълниш гражданския си дълг да задържиш до пристигането на органите на реда престъпник, който е извършил престъпление очевидно, да му причиниш, включително някакви вреди, за което не носиш никаква отговорност, така че и в момента има текстове, големият въпросът е до колко това ще се прилага, доколко ще активизира гражданите да бъдат по-активни, а не да наблюдават как до тях се извършват някакви хулигански, вандалски действия и те, за да не си развалят отношенията, да не си развалят рахата, за да не ходят после по полицията и по съдилища, да се обръщат на другата страна. Гражданите много често гледат да не стават свидетели, камо ли активно да се намесят за установяване на някакъв ред, когато пред очите им се върши престъпление, да речем. Това е големият проблем и той няма да се реши с един закон, той ще се решава с възпитание, с личен пример, ако щете."
Според Михаил Миков предложението е внесено без да е направен сериозен анализ на сега действащото законодателство.
Ще има ли полза от доброволните патрули за справяне с битовата престъпност по селата, попитахме във видинското село Новоселци. Кметът Цеца Велкова се надява мярката да има ефект. Обяснява, че след застой кражбите в селото отново са зачестили. Последният случай е от преди седмица, когато откраднали кабел от уличното осветление, и то за втори път. Казва, че в селото има бивши охранители, които биха могли да помогнат и за опазването на реда.
"Надявам се, че ще има резултат. Аз съм за допълнително присъствие, полицейско ли ще бъде, охранители ли ща бъдат, няма значение, аз съм за тези неща"- казва кметът Цеца Велкова.
Според Цветанка Атанасова ще е добре в Новоселци да има подобно присъствие на патрули, които да помагат на полицията, но това трябва да са хора, на които в селото имат доверие.
"Специално в село Новоселци доста често имаме оплаквания, влизания с взлом. Смятам, че ако има патрули, които да обикалят, ще има повече респект и няма да има такива волности"- коментира Меган Вилиева.
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..