Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво да правим задължителната дезинфекция

Снимка: радио Видин

Една от основните мерки срещу разпространението на COVID-19 е дезинфекцията. Обикновено в помещенията на обществените сгради и жилищата тя се извършва с белина. Има ли значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим, допускаме ли грешки, които могат да се отразят на здравето ни - коментира учителят по химия  Георги Иванов:


"Използването на белината е известно много отдавна и няма никакво съмнение за ползите от използването ѝ. Обаче в случая тя се ползва за съвсем друго предназначение - за предпазването от коронавируса. Активната действаща съставка е хлорът,  той е познат от времето на Първата световна война като бойно отровно вещество... Последиците от използването на хлора в затворени помещения са тежки. Прекомерно голямата употреба, особено опасно е за здравето, ако не се прави проветряване, защото става обгазяване. Освен отравяне, което може да предизвика алергии и външно  по кожата. Белите дробове са най-уязвими, много са крехки, кожата по-лесно поема. Тя е първият предпазен щит. Лигавицата на белите дробове е много по-чувствителна. Става дума за индивидуално въздействие, има много  чувствителни хора, които отреагират и на най-малките дози. "
  

Хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток. Затова ползването му в затворени помещения е опасно, смятат медици. Обикновено на пода вирусът го няма,  той се разпространява с  издишания въздух,  както и с капчиците при кашляне и кихане. Най-рискови са контактните повърхности от първи ред - дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове. Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди.


И все пак ако се използва белина или дезинфектант на хлорна основа трябва да спазваме някой правила, обяснява Георги Иванов, преподавател по химия:

 
"Въпросът е след като се ползва, че трябва да се прави проветрение. За да се ползва ефективно, идеята е да се затвори помещението. Което означава, че в действащо учреждение не е много удачно ползването. Значи не може да се ползва на момента и в същото  време да се работи. Не е препоръчително. Обикновена се прави това в края на работното време. Друг дезинфектант, бях в поликлиника, там има помпа със спиртен разтвор и всеки си мие ръцете преди да влезе в кабинета. Самият вирус е безпомощен при третиране със спирт. Всеки един трябва да спазва миене на ръцете 20 пъти в денонощиетоСапунът също е добър дезинфектант. "

Вкъщи пода можем да мием подовете  с топла вода и течен сапунЗа предпазване от вируси, лекарите препоръчват старателно миене на ръцете с топла вода и сапун, както и използването на дезинфектант около 20 пъти дневно. Ако не намерим антибактериални гелове,   можем да си ги направим сами. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин отправя предизвикателство към младите за Световния ден за борба със СПИН

Предизвикателство по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември, отправиха към младите хора от Видин три институции в града. Правилата за участие и наградите за победителите обясни Наталия Милкова от Регионалната здравна инспекция.  "Регионална здравна инспекция - Видин, Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" и Български червен..

публикувано на 06.11.24 в 10:30

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30