Една от основните мерки срещу разпространението на COVID-19 е дезинфекцията. Обикновено в помещенията на обществените сгради и жилищата тя се извършва с белина. Има ли значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим, допускаме ли грешки, които могат да се отразят на здравето ни - коментира учителят по химия Георги Иванов:
"Използването на белината е известно много отдавна и няма никакво съмнение за ползите от използването ѝ. Обаче в случая тя се ползва за съвсем друго предназначение - за предпазването от коронавируса. Активната действаща съставка е хлорът, той е познат от времето на Първата световна война като бойно отровно вещество... Последиците от използването на хлора в затворени помещения са тежки. Прекомерно голямата употреба, особено опасно е за здравето, ако не се прави проветряване, защото става обгазяване. Освен отравяне, което може да предизвика алергии и външно по кожата. Белите дробове са най-уязвими, много са крехки, кожата по-лесно поема. Тя е първият предпазен щит. Лигавицата на белите дробове е много по-чувствителна. Става дума за индивидуално въздействие, има много чувствителни хора, които отреагират и на най-малките дози. "
Хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток. Затова ползването му в затворени помещения е опасно, смятат медици. Обикновено на пода вирусът го няма, той се разпространява с издишания въздух, както и с капчиците при кашляне и кихане. Най-рискови са контактните повърхности от първи ред - дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове. Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди.
И все пак ако се използва белина или дезинфектант на хлорна основа трябва да спазваме някой правила, обяснява Георги Иванов, преподавател по химия:
"Въпросът е след като се ползва, че трябва да се прави проветрение. За да се ползва ефективно, идеята е да се затвори помещението. Което означава, че в действащо учреждение не е много удачно ползването. Значи не може да се ползва на момента и в същото време да се работи. Не е препоръчително. Обикновена се прави това в края на работното време. Друг дезинфектант, бях в поликлиника, там има помпа със спиртен разтвор и всеки си мие ръцете преди да влезе в кабинета. Самият вирус е безпомощен при третиране със спирт. Всеки един трябва да спазва миене на ръцете 20 пъти в денонощието. Сапунът също е добър дезинфектант. "
Вкъщи пода можем да мием подовете с топла вода и течен сапун. За предпазване от вируси, лекарите препоръчват старателно миене на ръцете с топла вода и сапун, както и използването на дезинфектант около 20 пъти дневно. Ако не намерим антибактериални гелове, можем да си ги направим сами.
Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..
Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..
Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..
Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..
Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..
Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирил и Методий". Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за възстановяване..
Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров . "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..