Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн обучението - предизвикателство за деца, родители и учители


Вчера в цялата страна бе даден старт на онлайн обучението за всички ученици. Част от образователните платформи се сринаха още в началото на деня и се наложи обучението да продължи през месинджър, скайп или вайбър. Всичкото това опъна нервите на родители и учители и обърка учениците. Ето какво сподели за Радио Видин по темата Десислава  Петрова, майка на ученици в 3-ти и 7-ми клас:

"Няма разлика от вчерашния ден, отново има срив в системата Школо. Аз съм с двама ученика. Трудно е. За наш късмет имаме 2 компютъра. Има трудности, някой път интернета не работи, децата не успяват да свалят файлове. По мое мнение още една седмица ще трябва, за да се изгладят нещата. В по малките класове е по-лесно. Класните ръководители задават задания децата спокойно връщат работени работи по имейл в групите. Без участие на родители не може може да се справят децата. По-големите класове по-самостоятелно работят,  доколкото работят." 


От другата страна на процеса и на монитора са учениците, които са объркани и всъщност предпочитат да ходят на училище пред онлайн обучението. Как протича един учебен ден в онлайн среда разказва единадесетокласничка от видинската математическа гимназия:

"Много е объркано всичко. Всеки учител изисква на различна онлайн платформа да бъдат предавани материалите. Има ученици, които използват телефоните си, с тях е много по-трудно. В 9 часа ни е казано, почва учебния ден и чакаме учителите да се включат. Правихме дори тест по български език в месинджър. Само на чат сме. Часът по физическо е на теория. Ще имаме тестове, а темата тази седмица е за волейбола. Теста трябва да се проведе в платформата Школо, но не знаем дали ще работи, доста често има срив. Не е забавно да се учи така, по-хубаво е да си на училище. Цял живот ни учат да стоим далеч от технологиите, а сега всичко се случва чрез тях."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00