Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как са се справяли с епидемиите през миналия век във Видинско

Снимка: https://bg.wikipedia.org/



Масови епидемии е имало и в миналото. Документалните масиви на училищните инспекции, общинските и полицейски управленияна, които се съхраняват във Видинския архив, свидетелстват за мерките, които са налагани, с цел да се предпази населението от масовото разпространение.  Примери от първата половина на ХХ век, съхранени в Държавен архив- Видин, припомни Светлана Кръстева, началник на институцията:

"Със заповед от 13 ноември 1909 г. видинският кмет Димитър Балев,  разпорежда във връзка с разпространението на болестта скарлатина, всеки жител, щом забележи в децата си гърлобол, неразположеност, висока температура или изрив, веднага да съобщава в здравното заведение на общината. Най-голямата глоба грозяла ония, които не спазели заповедта. Налагане на карантина на домовете, в които има заразно болни, е най-честата мярка за ограничаване на разпространението на заразата. Сред документите на селски общински съвет Медовница са запазени актове, изготвени от общинския полицейски стражар, за глобяване на жители, които не са спазвали карантината, която пък им е наложена заради върлуваща през декември 1941 г. отново болест скарлатина. От 7 февруари 1931 г. с окръжно писмо видинската училищна инспекция информира всички училища на областта, че от 22 януари тежката форма на инфлуенцата се включва в списъка на заразните болести, подлежащи на задължитено съобщаване. Във връзка с това, се нарежда спрямо болните и съмнително болните от инфлуенца да се прилагат следните мерки: уединение на болния, по възможност в отделна стая, до окончателно спадане на температурата; поставяне, до колкото е възможно, на входната врата на заразеното жилище, предупредителен знак с название на болестта;  текущо да се обеззаразяват отделените секрети от гърлото и носа на болния. За здравите ученици и учители са препоръчани следните общи мерки за предпазване от заразата: хигиена на тялото, миене на ръцете преди ядене, чистота на зъбите и устата, проветряване на стаите, да се избягват посещения на болни или хора, които страдат наглед от невинна хрема или простуда и особено на места, където се събират много хора, като кина, театри и др." 

Според Светлана Кръстева, мерките, които са били предприемани при инфлуенцата през 1931 г. във Видин, са същите като сегашните срещу коронавируса. Въпросът е до колко се спазват?

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00