Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Останете вкъщи и четете (книги)

Снимка: АзЧета


Стоенето вкъщи по-леко, приятно и ползотворно прави сайта "Аз чета". От най-големия сайт за четене и книги призовават всички да спазват официално обявените мерки за ограничаване на епидемията от коронавирус с кампанията #ВкъщиСъмИЧета. В първото издание на инициативата "Аз чета" се обедини с Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца, за да срещне читателите с детската писателка и художничка Нуша Роянова. Целта е осигуряване на платформа за авторите, които искат да представят своите книги, разказва Мила Ташева от "Аз чета".

"Нашият екип подкрепя всички читатели, приятели, последователи, автори и издатели, които са засегнати от ситуацията. Книжарниците не работят в момента. Има спад на продажбите в един така или иначе труден пазар. Социалната дистанция е необходима, но културният живот, който по принцип е безплатен, сякаш спря. Да отидеш на среща с автор, на премиера на книга - това е безплатно, за разлика от ходенето на кино или театър. Фестивалите са застрашени сега. Искаме да насърчим хората да останат вкъщи, да се насладят на хубава книга. Искаме да дадем възможност на авторите да продължат да развиват дейността си. Инициативата е напълно отворена към издателите, стига да се свържат с нас. Отворени сме към предложения. Има планирани вече срещи с детски автори за деня на детската книга. Отново ще гостуваме във Враца. Всичко се случва онлайн, напълно безплатно за всеки".

Една от продължителните каузи на "Аз чета" е популяризирането на библиотечната дейност. Ташева очаква още български библиотеки да се включат в инициативата.

"Извънредната ситуация шокира всички. Тепърва библиотеките ще се включват в онлайн културния живот. Истината е, че библиотеките са страхотно място, като една крепост на знанието. В тях се случват редица детски инициативи, сред които и "Бисърче вълшебно"- награда за детска книга, гласувана от самите деца".

#ВкъщиСъмИЧета предвижда и още няколко инициативи, освен срещите с автор. Ревютата в сайта остават доверен източник на информация за най-новите заглавия на книжния пазар, а освен това са предвидени и полезни статии. През тази седмица стартира и 30-дневното книжно предизвикателство, като #30дникниги ще задава по един книжен въпрос всеки ден, допълни Мила Ташева и призова всички да се включат в кампанията.

"Ще си припомним любими книги, ще се предизвикаме да четем повече. Имаме статии с интересно и полезно съдържание. Публикуваме интервюта с автори. Опитваме се да поддържаме връзка с книгите, да свържем автори, читатели и произведения, правейки една общност. Дори не се знае ще има ли Панаир на книгата. Онлайн ще продължим да общуваме, това е вариантът. Книгите винаги ще ни дават утеха и успокоение, призовавам - потърсете любима книга, включете се в инициативата. Ако имате идея, пишете ни".

Животът днес може да се е забавил, но не е спрял. Срещу социалната изолация удобен инструмент е дигиталната среда с всичките възможности, които тя предлага днес. Защото в крайна сметка, както твърди Монтен, няма по-евтино развлечение и по-продължително удоволствие от четенето.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10