Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Велислава Цанкова: Смехът е полезна реакция на случващото се

| обновено на 01.04.20 в 16:26
Снимка: Личен архив на Велислава Цанкова


За петдесета поредна година, на 1 април светът отбелязва Международния ден на хумора и шегата. За първи път това се случва в условията на световна пандемия от коронавирус и безпрецедентни мерки срещу неговото разпространение. Страхът от пандемията често прераства в паника. Въпреки това социалните мрежи изобилстват от вицове, мемета и други смешки за коронавируса. Може ли смехът да ни помогне срещу страха и паниката, обясни психологът в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Велислава Цанкова:



"Смехът е полезен за нашето здраве. Той не само разгръща и пълни с кислород дробовете ни, но и засилва имунитета и устойчивостта ни на болести. Освен това чисто психологически той сваля нивата на стрес. Смехът е израз на емоция, това е добра и полезна реакция на случващото се около нас...
Реално смехът в нашата кризисна ситуация можем да ползваме и разглеждаме по два начина. Първият е като реакция на паника и отричане не действителността. Това обяснява многото забавни и смешни статуси, колажи, картинки в социалните мрежи, в които иронизираме ситуацията, правилата или заплахата. Това е реакция на повишената наша тревожност, на принципа: "Щом е смешно, значи не е опасно". Вторият начин да използваме смеха по време на криза е като метод да успокоим своите близки: "Аз няма да показвам своята тревожност, за да не притеснява още повече семейството и близките си"; "Ще бъда забавен, за да не мислим за врага днес". Това е реакция, която е ефективна до време, защото натоварва нас като изпълнители на плана "Винаги весел". Най-правилното в случая е да приемем и осмислим ситуацията и да признаем, че всички се страхуват и то не толкова от опасността и заразата, колкото от неизвестността... Нашата първа задача днес е да трансформираме страха и отричането в приемане и креативност."


Човек винаги може да намери повод за усмивка и настроение, стига да не се фиксира върху проблемите. Добър вариант е да използва свободното време по време на изолацията, за да разгърне талантите си. Възможност за това предоставя Общинският съвет по наркотичните вещества, който обявява конкурс за есе или рисунка на следните теми: "Как повлия пандемията върху социалния ни живот?"; "Живот в изолация: Как се промених като личност? ";  "Как виждам моя живот след пандемията?".


Творбите могат да се изпращат на osnv.vd@gmail.com до 30.04.2020 година. Няма ограничение във възрастовия диапазон на участниците, а най-добрите ще бъдат поощрени с награди, обясни Велислава Цанкова.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44