Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетно почистване в Берковица

Снимка: Радио ВИДИН

В Берковица започнаха дейности по подготовка на градската среда и зелените площи за пролетния сезон. Мащабно почистване беше направено на кварталите "Изгрев" и "Заряница".

"Предстои да бъде почистен и последният квартал - "Стара планина". Не беше се случвало от доста години. Много храсти и дървета изсъхнали бяха премахнати и продължават да се премахват. Има одобрението на гражданството. Наистина трябва като ръководители на малки и големи градове да обърнем внимание на местата, където живеем, за да ни бъде по- приятно и да може да продължаваме да живеем в хармония с природата, за да не се получават катаклизми, каквито имаше преди доста години в град Берковица", каза кметът на общината Димитранка Каменова.

"Благоустройство и комунално стопанство" - Берковица е с нов управител- Иво Димитров:

"Бяхме решили, че в новия мандат трябва да има нови ръководители на тези дружества, с които да успеем да променим визията на град Берковица. Дойде наш съгражданин, който дълги години беше живял в столицата. Направихме среща, реши да приеме да бъде управител на нашето дружество и с назначаването му като такъв започна промяната в нашия град", допълни кметът Димитранка Каменова.

Дейностите по почистването в Берковица са свързани с подрязване на храсти и дървета, отстраняване на изсъхнали клони, почистване на улици, тротоари и алеи, почистване на отводнителните шахти в целия град, заравняване на междублоковите пространства и частично засяване с райграс в ж.к. "Изгрев" и ж.к. "Заряница". От общинското ръководство отправиха апел към гражданите да не изхвърлят всички отпадъци в контейнерите за битов отпадък. Ако в транспортираните количества битови отпадъци не присъстват пепел, хартия, зелена маса, строителни отпадъци, клони от дървета, части от мебели, автомобилни гуми и битова техника, заплащаните суми на Регионалното депо ще намалеят значително. Тези отпадъци трябва да бъдат поставяни в чували до контейнерите, за да бъдат транспортирани до определените от Община Берковица площадки за събиране на строителни, битови и биоразградими отпадъци. Спестените средства, би могло да се използват за закупуване на нови пейки и кошчета, за поддържане на териториите за обществено ползване, за детски кътове.

Втората тема в "Еко Свят" този четвъртък е за щъркелите. Прелетните птици започнаха да се връщат по родните си гнезда. И тази пролет обаче падна сняг. Трябва ли да правят нещо хората, които смятат, че трябва да помогнат на щъркелите? Оказва се, че не е необходимо да се намесват.

"Дори има щъркели, които никога не напускат България, те си оставят цяла зима тук. За някои птици може да е проблем, но повечето ще се справят и няма да имат проблем с прехраната. Измръзването не е проблем за птиците. Основният проблем е намирането на храна. Проблем ще бъде ако водоемите замръзнат трайно и тогава в продължение на дни няма да могат да намират храна", обясни Светослав Спасов от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/.

Когато някоя птица бедства и не може да лети, човек има достъп до нея, тогава може да се улови и да се изпрати за рехабилитация в някой от спасителните центрове:

"В това студено време те пестят енергия и не бягат много от хората. Така хората се заблуждават, че са безпомощни, но всъщност не са безпомощни, а не летят, за де пестят енергия."

От Българското дружество за защита на птиците предложиха интересен начин да се забавляваме, докато сме вкъщи, заради извънредното положение. Те предлагат да погледнете навън през прозореца и да намерите птиците около дома си - кои са, колко са, какво правят? Инициативата се нарича urbanBirdingе, разказа Мариана Вълчева:

"Не е никак трудно, защото птиците, които се срещат в градската среда са видове, които или ги познаваме , или са лесно разпознаваеми. Освен да се забавляваме и да разнообразяваме деня, докато сме си у дома, все пак след това да видим и кои други хора в страната броят и наблюдават птици като нас, кои са най- често вижданите видове, кои са по- редки. Затова им предлагаме да записват птиците, които виждат в едно мобилно приложение, което ние сме нарекли SmartBirds Pro. Тя е една система, която е разработена от нас и лесно да запишеш в нея това, което виждаш. Необходимо е хората да се регистрират."


Природозащитната организация "Зелени Балкани" организира две онлайн викторини, посветени на опазването на уникалната ни природа - лешоядите в България и екологичната мрежа НАТУРА 2000. Природонаучните викторини по двете теми ще бъдат проведени ОНЛАЙН, чрез образователна платформа Edmodo.Снимка:ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Онлайн викторината "НАТУРА 2000 и лешоядите в България" е предназначена за ученици от 8 и 9 клас от училищата в цялата страна, а онлайн викторината "Лешоядите - санитари на природата" е предназначена за ученици от 6 и 7 клас от училищата в 8 общини, сред които е Враца от Северозапада, разказва Полина Христова - специалист "комуникации" в "Зелени Балкани":

"Всеки участник ще получи сертификат за участие, а наградените ще бъдат обявени на 21 май- Денят на Натура 2000. Най- добре представилите се ще имат възможността да направят посещение в "дома" на лешоядите или да спечелят забавни природонаучни игри."

Срокът за подаване на заявки за участие е до 13 април 2020 година.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46