Шестима са учениците от Видинската математическа гимназия "Екзарх Антим I“, които се класираха за Националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование. Тази година успехът е забележителен, защото Видин има класирани ученици в четири от петте възрастови групи на олимпиадата. Зад високите постижения на учениците стоят учителите Цецка Асенова и Мануела Живкова. Нивото на знания в националните олимпиади е на много високо ниво и е тест за знанията на учениците - каза преподавателят Мануела Живкова:
"Ние от години участваме в тази олимпиада в Националния кръг. До трима класирали се сме имали досега, но като тази година такъв голям успех не сме имали. Участието на децата е важно за техните амбиции и желание, с което те работят допълнително. МОН има един много добър проект, който финансира извънкласни занимания, който финансира талантливи ученици. От години работим по този начин. Последните години само нашата гимназия представя града ни на такъв висок форум... Една част от децата сами се мотивират, имат интерес към биологията и много обичат предизвикателствата, защото материалът е изключително тежък. Други успяваме да ги мотивираме в часовете по биология като представяме нещата по интересен начин. При нас вече няма биологична паралелка, но се оказва, че в други паралелки има ученици с интерес към биологията и желание да се състезават на това високо ниво."
Радослав Попов е деветокласник и се класира на трета поредна олимпиада по биология. Талантливият ученик е с осми резултат от 16 допуснати ученици от страната:
"Биологията е един от предметите, които много ми харесват, имам интерес към него и усещам, че ми идва отвътре да се занимавам с него. И затова си казвам:"Защо да не участвам, да си премеря силите с други участници, да видя докъде мога да стигна, до кой кръг, дали мога да стигна до национално ниво и полагам усилия. Искам да имам някакво постижение и се готвя сериозно, за да имам добър резултат. Основно се фокусирам върху биологията и английския език. ..там ми върви най-много. Но това не идва изведнъж, говорим за месеци системна подготовка, нужно е упоритост. До известна степен съжалявам за това, че няма да има национална олимпиада, защото участието ми в нея ме обогатява и винаги научавам нещо ново."
Дванадесетокласникът Димитър Митков за втора поредна година се класира за националната олимпиада, в най-голямата възрастова група 11-12 клас. Ученикът, който е в паралелка с профил "Природни науки“ се класира и за националния кръг на още една олимпиадата - по химия и опазване на околната среда:
"Трябва да се полагат много усилия и да се учи. Трябва постоянство и труд, в крайна сметка това ще ти се отплати. Жалко е, че се отменят олимпиадите... Участието в тях дава ясна преценка къде си ти, и също така възможност за сприятеляване с много хора."
Анна-Мария Дамянова е в 11. клас, тя също е класирана за националната олимпиада по биология:
"Този резултат е вследствие на много усилия и трябва да имаш доста познания, това се постига с много учене. Биологията за мен е по-специална, решила съм да стана лекар, когато си решил, че искаш това трябва да прецениш всичко и рисковете. Човек трябва да се научи да се приспособява и да се справя с трудностите, които се появяват на пътя му. В този момент е най-важно да сме заедно, за да успеем."
В групата на десетокласниците се класира Рая Христова, а при седмокласниците има двама класирани ученици от общо 26 допуснати за цялата страна - Николай Евгениев, който е със седми резултат и Цветослав Попов.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...