С обогатен фонд ще зарадва в скоро време своите най-малки читатели библиотеката към Народно читалище "Светлина" в село Неговановци. Десетки книги - енциклопедии, художествена и образователна литература, са постъпили като дарения за по-малко от месец. На призива "Дари детски книги за читалището в Неговановци" се отзоваха хора от цялата страна, обясни секретарят на културната институция Марияна Димитрова:
"Колетите, които получихме директно в читалището, са от 19 дарители. Все още не знам точния брой на дарителите, които са изпратили колети до офиса на "Фабрика за идеи" в София, но са доста. Радваме се, че добри хора откликнаха на нашия апел. По-голяма част от хората са от София, Бургас, Асеновград, Берковица, Русе... Лично в Неговановци дойде Руслана Хубенова. Бях толкова очарована...Имала е работа във Видин, така ни намери и нас. Лично дойде да ни подари детски книжки на нейните деца. Най-голямата помощ - 9 кашона, получихме от Полина Фурнаджиева от София. Много се радвам на всеки един малък жест. Няма значение колко са книжките, важно е,че те са откликнали на нашата молба."
Народно читалище "Светлина" има сравнително богат библиотечен фонд, но детската литература досега заемала незначителна част от него. Така се родила идеята за кампанията "Дари детски книги за читалището в Неговановци", обясни Мариана Димитрова:
"Фондът наброява 8000 книги, от които много малко са детските заглавия. Работила съм страшно много по-поректи, всяка година съм печелила финансиране, но все не е достатъчно за закупуване на литература. В Неговановци нямаме училище, по-голяма част от децата, които четат, са малка възраст, или аз ходя в детската градина да им чета. Това ме принуди да помоля "Фабриката за идеи за помощ, защото имаме страшно остаряла литература, стари, скъсани книжки. Знаете, че миналата година Неговановци беше едно от трите села във Видинско, които работиха по "Резиденция баба". Резидентите пожелаха да направим тази кампания, благодарение на тях информацията се разпространи в интернет пространството и така започна кампанията."
Доброволци ще помогнат книгите да бъдат обработени и в най-скоро време да попълнят фонда на читалищната библиотека.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..