250 души от град Видин и другите населени места от общината, които не ползват услугите на Домашния социален патронаж и диетичната кухня, получават всеки ден обяд, благодарение на дарения. Фирма за кетъринг приготвя храната, а доброволци я доставят до хората, които имат нужда, обясни за инициативата Борислава Борисова, заместник-кмет "Хуманитарни дейности и социална политика" в Община Видин:
"Община Видин от получени дарения, съгласно волята на дарителите, пое инициативата да организира доставка на храна на възрастни хора, самотноживеещи, хора от уязвими групи- около 250 души на територията на общината и града. Храната, която получават потребителите, се приготвя от фирма за кетъринг. Разнася се от доброволци до дома на всеки потребител, като логистиката при доставката на храната е на два етапа. В 9.30 тръгват автомобилите на домашния социален патронаж за населените места извън град Видин. Доставят храната до кметовете, които с доброволци разнасят храната до всеки един дом, с цел хората там да останат в социална изолация. Вторият етап е от 10.30, когато потегля разносът за града. Чрез доброволци храната се доставя до всеки един потребител. За всички, които се включиха в нашата инициатива Община Видин осигури предпазни средства- ръкавици и маски. Всичко това се случва при високи хигиенни и дезинфекционни условия."
Десетки са доброволците, които помагат на възрастните. Светломир Петров е само на 20 години. Убеден е, че във времето, в което той е свободен от други задачи, може да помогне на хората, които имат нужда от подкрепа:
"Много хора на моята възраст в момента имат този проблем, да няма какво да правят, заключени са вкъщи и аз поради толкова свободно време реших да стана доброволец."
Зоя Борисова, която е служител в направление "Социални услуги и здравни дейности" всеки ден посещава по няколко адреса:
"В ситуацията, в която всички се намираме в момента, би трябвало всеки да се включи по някакъв начин и да окаже съдействие."
Сред доброволците са и от екипа на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин. Психологът Весела Димитрова е от първите:
"Като цяло Общинският съвет по наркотични вещества винаги се е стремял да участва дейно във всичко, което се подхваща от Общината. Може да се каже, че удоволствието беше изцяло мое да участвам. За мен беше привилегия да бъда в първата група…Такива хора има много и ние сме длъжни да направим нещо по въпроса, защото доста от тях не знаят дори къде да сигнализират и да потърсят тази помощ. Хубаво е, когато разберем, че наши съседи, наши познати са в такова състояние, нека, който може да се обърне към нас, за да бъдат включени в списъка."
Всеки ден с личния си автомобил на разположение е Емил Асенов:
"Изцяло собствено време отделям, средства, гориво и така нататък, и автомобил. Всеки един в такива моменти се опитва да помогне."
Освен топла храна, възрастните получават грижа и отношение. 92-годишната Александрия Рангелова обяснява, че сама ѝ е трудно дори да отиде до магзина или аптеката, затова освен за обяда, разчита на помощ и за лекарства:
"Добре, че имат грижа за нас. Не са ни забравили нас, старите хора."
От дома си почти не излиза и Марийка Йонова. Казва, че не знае как би се справила, ако нямаше кой ѝ помогне:
"Аз съм много доволна, защото ми се подаде ръка, точно, когато трябва."
Друг начин да помогне в ситуацията, когато сме налага да избягваме социалните контакти, е избрала Роми Василева. Шие предпазни маски, които подарява:
"Изработването на маски е наложително към днешна дата, защото имаше голяма липса в аптеките и магазинната мрежа…Иначе шиенето е приятно и е забавление вкъщи, особено по време на тази карантина."
Танцьорите от фолклорният състав към читалището във видинското село Буковец пък ни дават пример как се поддържа ритъм, дори когато трябва останем у дома. Тъй като няма как да се събират за репетиции, изучават стъпките онлайн. Качват видеоуроци в страницата на читалището във фейсбук и репетират вкъщи, но се надяват скоро да излязат и на сцена.
"Харесахме една страница във фейсбук- Народни танци "Плетеница" се казва. Всяка вечер от 18.30 до 19 часа двама хореографи момче и момиче предават онлайн уроци на живо на различни хора. Няколко от момичетата от състава се включихме. Разучаваме ги и ги качваме на страницата. Засега сме научили около десетина нови, откакто сме си вкъщи. Преди това не ги знаехме…Опитваме и старите хора да не ги забравим, но искаме и нови, които след като приключи тази ситуация, в която се намира сега страната, да можем да ходим по събори и фестивали с нови хора. Много е приятно, раздвижваме се и всички сме много запалени по хората. Нов състав сме, от година и половина и много ни харесва. Постоянно си пишем в една обща група на самодейките, обменяме информация, пращаме си клипчета. Качваме тези, които ни харесват на страницата и отзивите са много добри, момичетата се забавляват"- разказва Вероника Атанасова, секретар на читалище "Просвета-1925" в село "Буковец".
По повод Лазаровден, който е утре от читалище "Просвета 1925" в Буковец очакват снимки на малки и големи лазарки в народни носии. От всички изпратени и публикувани снимки ще направят колаж, който ще украсява страницата на читалището през идните Великденски празници.
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина. Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...