Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работата на втори трудов договор- възможност за спасяване на семейния бюджет

Снимка: БГНЕС

Над 70 хиляди са новите безработни, регистрирани от началото на извънредното положение. Кризата доведе до затварянето на редица предприятия и освобождаването на персонал. Имаме ли право на втори трудов договор и как е добре да бъдем освободени, за да имаме право на пълно обезщетение за безработица- това е темата на рубриката "Моите права". 
От Инспекцията по труда съветват да не се подписва отказ от права, въпреки извънредната ситуация и отчичат, че с 50 процента нараства броят на нарушенията на трудовото законодателство от началото на извънредното положение у нас. От Инспекцията са категорични, че работниците не могат да се изпращат в неплатен отпуск без тяхно съгласие. 

Дина Христова от главната Инспекция по труда коментира за Радио Видин, че ако работниците се съгласят да напуснат по взаимно съгласие, те губят не само пълните си права на обезщетение за безработица, но и обезщетения, които работодателят дължи по Кодекса на труда.
Ако все пак се е наложило да излезете в неплатен отпуск поради спиране или свиване на дейността на фирмата, в която работите заради въведеното извънредно положение, можете да бъдете наети на втори договор от други работодатели, чиято дейност не е пострадала. Тази добра за семейния бюджет възможност разясни Димитър Петров, директор на Инспекцията по труда в Монтана:
"И преди извънредните мерки, които се прилагат сега, в това законодателство е казано, че всеки работник може да сключи втори трудов договор при друг работодател, без да е необходимо да пита първия си работодател, ако изрично това не е записано в първия му трудов договор с някакво ограничение. Така че, в случая работникът няма никаква пречка да сключи втори договор с втори работодател и във времето на неплатения му отпуск, който е излязъл от първия му работодател, това е удобен вариант, тъй като е необходимо общото работно време при двамата работодатели да не надвишава законоустановеното. В случая когато е неплатен отпуск, така или иначе не работи при първия работодател, той там няма заетост, така че цялото време през деня е на негово разположение и втория работодател може да го ползва съвсем спокойно."

Няма и ограничения за времето, в което работниците и служителите могат да полагат труд по втория трудов договор, докато са в неплатен отпуск, предвид факта. Единственото изискване е вторият работодател да въведе такава организация на работното време, която да гарантира спазването на междудневните и седмичните почивки, посочи още Димитър Петров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00