Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традиции при боядисването на великденските яйца

Снимка: Полина Тодорова

Боядисването на яйца за Великден е традиция за християните по цял свят. Прието е обичаят да се състои на Велики четвръртък или на Велика събота преди Възкресение Христово. По различните краища на България има и различни начини за оцветяването на великденските яйцата. Един от най-колоритните методи е този в Чипровци, където перашките се боядисват с естествени багрила, като различни треви и билки, обясни Ценко Горанов, главен уредник в отдел "Етнография" към Историческия музей в града:

"По традиция спазваме да се боядисват яйца днес, като първото яйце е червено, а в събота се боядисват всички перашки. Опитваме се винаги да има естествени багрила. Това са отвара от коприва, липов чай, обелки от лук и най-интересното е червеният цвят добиваме от корените на брош. Вече химичните яйца слагаме листа от растения, потапяме в боята, различни техники използваме. Има си семейства и все още спазват традицията при боядисване с природно багрене. Хубаво е яйцата да са бели, по-хубаво се получава. Обелките от лук оцветяват оранжево, липовият чай-жълто, копривата-зеленикаво. При природното багрене гамата е жълто-зелено, жълто-кафява е гамата. Колкото и да са здравословни боите от магазини, знаем, че са на химична основа. На Велики четвъртък вечерта боядисваме червеното яйце и със сина отиваме на реката, за да изхвърлим старото яйце от миналата година, което се пази една година, а новото го слагаме пред иконата."

Предишни години перашките са раздавани на деца или на познати, след което са използвани за традиционното "чукане за здраве" със съседи. Заради извънредното положение, традицията ще бъде спазена, но само вътре в семейството, уточни Ценко Горанов.  

Доскоро във видинското село Делейна са боядисвали яйцата в петък. Милка Иванова смътно си спомня, че някога не е имало такова разнообразие от бои, но една от техниките била да се боядисват с кезап-азотна киселина, която се използвала при калайдисване на медни съдове. Рисували са яйцата и с восъчни свещи, като изписвали кръст и църковни символи. Най-често обаче използвали люспи от червен лук:

"Някога ги боядисвахме с люспи от лук. Ако слагаш повече, стават по-кафяви, ако е по-малко, стават по-светли. Аз обикновено ги връзвам сурови с листа и след това ги слагам в боята. Някога имаше цигани, идваха по селата и калайдисваха. Рисувахме ги с "кезап" и ги боядисвахме един час, то разтваря боята. Последно време ги връзвам, ако искам да правя дъгата с едно на средата слагам нарцис лист и го връзвам, след това го слагам в чорапогащник, след това го боядисвам, а може и да ги варя и след това ги връзвам и ги боядисвам с различни листа, по градината има хубави. А с восъка се рисува като са сурови и после се боядисват. На средата рисуваме като кръг, обикновено е боядисано червено казва се "брънзомезел" на влашки. Символизира пояс на Господ, това си спомням. Сега ги правим от всяка боя, връзваме с един плат, слагаме няколко бои и стават шарени и хубави. В по-старо време са боядисвали с червена боя и това е поверието."

Традиция е на Великден боядисани яйца да се носят в църквата, където се раздават на близки. Заради наложените забрани тази година служба в Делейна няма да има, а с камбанен звън ще бъде оповестено Възкресението на Христос.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00