"Беше ми интересно, не бях чувал за лингвистика, харесва ми това, че обединява математиката и в частност логиката с общата култура. Силната страна ми е по-скоро математика. Като се упражнявам по граматика, със сигурност се подобрява граматиката ми. Интересна ми беше задачата за езика на ацтеките, по-точно сметало с възли и начинът, по който е подреден, означава числа и действия... Срещали сме такива задачи, свързани с езици на основата на такива символи и те са интересни, защото са различни от представата ни за писменост. Отключва ми се интереса към чужди езици... и е нещо по-интересно. Това е по-скоро начин да упражним знанията, които имаме по математика и български, защото освен че изисква знания, е и забавно."
Двамата математици са единствените ученици от област Видин, които бяха допуснати до участие в националния кръг на олимпиадата по математическа лингвистика. Успехите по тази нестандартна дисциплина в гимназията не са случайни и се дължат най-вече на преподавателя по математика Роза Георгиева, която организира ученически кръжок, работи активно с децата и ги води по състезания:
"Тя е комбинация между науката за езика - лингвистика и логиката в математиката. Такава дисциплина не се изучава в училище, затова хората, които идват в кръжока, идват по свое желание да се занимават с нещо такова занимателно. Тъй като човешкият ум обича интелектуалните предизвикателства, в задачите по математическа лингвистика има и загадка и тайна, така че децата идват заради предизвикателството към логиката... За да може да решава човек такива задачи трябва да познава много добре правилата на своя език и трябва да може да допусне еретичната мисъл, че в някой друг език правилата не са такива като в неговия роден. Това е интересното... Задачи на езици, на които малко хора говорят, дадени са няколко израза на такъв език и техни преводи разбъркани и ние трябва да разберем какви са правилата на този език. Интересни са тези езици, които са рядко срещани. Суахили, санскрит, тагалски са езиците, с които сме се занимавали. Това ще им помага с каквато и професия да се занимават в бъдеще, каквато и професия да изберат."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..