"Беше ми интересно, не бях чувал за лингвистика, харесва ми това, че обединява математиката и в частност логиката с общата култура. Силната страна ми е по-скоро математика. Като се упражнявам по граматика, със сигурност се подобрява граматиката ми. Интересна ми беше задачата за езика на ацтеките, по-точно сметало с възли и начинът, по който е подреден, означава числа и действия... Срещали сме такива задачи, свързани с езици на основата на такива символи и те са интересни, защото са различни от представата ни за писменост. Отключва ми се интереса към чужди езици... и е нещо по-интересно. Това е по-скоро начин да упражним знанията, които имаме по математика и български, защото освен че изисква знания, е и забавно."
Двамата математици са единствените ученици от област Видин, които бяха допуснати до участие в националния кръг на олимпиадата по математическа лингвистика. Успехите по тази нестандартна дисциплина в гимназията не са случайни и се дължат най-вече на преподавателя по математика Роза Георгиева, която организира ученически кръжок, работи активно с децата и ги води по състезания:
"Тя е комбинация между науката за езика - лингвистика и логиката в математиката. Такава дисциплина не се изучава в училище, затова хората, които идват в кръжока, идват по свое желание да се занимават с нещо такова занимателно. Тъй като човешкият ум обича интелектуалните предизвикателства, в задачите по математическа лингвистика има и загадка и тайна, така че децата идват заради предизвикателството към логиката... За да може да решава човек такива задачи трябва да познава много добре правилата на своя език и трябва да може да допусне еретичната мисъл, че в някой друг език правилата не са такива като в неговия роден. Това е интересното... Задачи на езици, на които малко хора говорят, дадени са няколко израза на такъв език и техни преводи разбъркани и ние трябва да разберем какви са правилата на този език. Интересни са тези езици, които са рядко срещани. Суахили, санскрит, тагалски са езиците, с които сме се занимавали. Това ще им помага с каквато и професия да се занимават в бъдеще, каквато и професия да изберат."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Хайде да си припомним: Рисуването на иконата се смята за събитие, което не се случва само по земните закони. Ще ви върна към срещата ни с иконописеца Снежана Христова . В началото на годината преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков . Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван..
Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...