Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Вилхелм Елисеев: Реанимацията на видинската болница е добре оборудвана, нужни са още предпазни средства

Д-р Вилхелм Елисеев, началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ "Св. Петка" Видин
Снимка: Личен архив


Реанимацията на видинската болница никога не е била така добре оборудвана, както е в момента. Осигурени са достатъчно респиратори, необходими за лечението на пациентите с Ковид -19, обясни в предаването "Направление здраве" началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение /ОАИЛ/ в МБАЛ "Света Петка" Видин д-р Вилхелм Елисеев:

"Получихме респиратори благодарение на дарителската кампания, за която сме благодарни на видинското гражданство, защото се включи много активно и в момента от дарения получихме 4 - два стационарни и два портативни, като чакаме да получим още един стационарен. Те са ни в помощ, но ние също разполагахме с 4 апарата, плюс един портативен. Така че в момента може да се каже, че нашата реанимация е презадоволена и никога не е била така добре оборудвана, както е в момента. Фактически ние имаме две реанимации - старата и новото звено, което аз съм нарекъл ОАИЛ-2, защото болницата направи нещо невероятно, успяхме да изградим едно напълно ново отделение, със съвременно оборудване. Освен това болницата направи още едно отделение, на базата на старото инфекциозно, където се лекуват по-леките случаи. 


ОАИЛ-2 е в основния корпус на болницата, на първия етаж, абсолютно изолирано, с отделни входове. Всички противоепидемични мерки са спазени, помислихме и за пациентите, и за персонала, тези потоци да не се кръстосват. Това, от което се нуждаем, са консумативи - лични предпазни средства. Надявам се да ги имаме в достатъчни количества, защото те са за еднократна употреба и ще имаме нужда от още. Разбира се, това зависи и от броя на пациентите и докога ще функционира това отделение. Аз имах разговори пак за дарение, за реанимационни легла, което надявам се да стане. Те гарантират както удобство на пациента, така и удобство на персонала."


Д-р Елисеев обясни също кога болните с коронавирус стигат до реанимацията и се нуждаят от помощта на лекарите-анестезиолози:

"Естествено, както и се очаква, ние се включваме в момента, когато дихателната недостатъчност прогресира, задълбочават се симптомите от страна на пациента и тогава нашата терапия е насочена главно към овладяване на дишането, на промените, които настъпват в белия дроб, и общо на хомеостазата на организма, тоест поддържане на баланс на течности, електролити, белтъци..."

Тази животоспасяваща терапия се извършва с цялата гама от апаратура, с която разполага съвременната медицина - респиратори, пациентски монитори, дефибрилатори. Респираторите, които заради пандемията се превърнаха в едни от най-важните апарати, заместват функцията на дишането, обясни д-р Елисеев:

"Към него се пристъпва тогава, когато имаме нарушение в дишането, нарушение в съзнанието. Между другото, това е единствената специалност, която отнема 3 жизненоважни функции и затова тази дейност е толкова отговорна, защото отнемайки му тези функции - съзнание, дишане, циркулация, ти трябва да си готов и да ги възстановиш, да ги изведеш от това състояние..."

В момента реаниматорите, които работят в отделението за интензивно лечение на пациенти с коронавирус, са трима.  Двама от тях имат специалност, един е на половин длъжност. Работата е твърде специфична дори и за санитарите, така че в реанимацията на доброволци не могат да разчитат.  

Лекарят призова видинчани да бъдат отговорни към здравето си:

"Първо искам да успокоя, че ние имаме готовност. Но, разбира се, апелирам към тяхната висока отговорност да пазят собственото си здраве, здравето на околните, спазвайки указанията на Националния оперативен щаб и заповедите на министъра на здравеопазването за т. нар социално дистанциране, и да бъдат много внимателни, да не се отпускат. Ние сме с малък брой население, но също така с голям относителен дял на възрастните хора със съпътстваща патология - хипертоници, диабетици, бъбречните страдания също знаем, че са разпространени. Така че, те са уязвимата група. А освен това да не забравяме хората, които се завърнаха от чужбина. Те са много, мисля, че надхвърлят 30 000 души. А те са били на работа в страните, където най-тежко протича тази епидемия - Италия, Испания, Англия. Хората би трябвало да пазят здравето си, защото, имайки здраве, човек има всичко. Да мислят за себе си, за близките си, за родните си. Надявам се работата, усилията, които полагаме, да бъдат увенчани с успех, да се радваме на изписани здрави пациенти."


Повече може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00

платена публикация
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО, който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..

публикувано на 30.04.25 в 08:00