Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредното положение е идеално за творчество

"Пролетно кътче", автор Сияна Джелепска
Снимка: Сияна Джелепска

Сияна Джелепска е една от възпитаничките на студио по изобразително изкуство "Рениарт" в Монтана. Тя започва да посещава студиото, когато е в първи клас, днес е вече десетокласничка в математическата гимназия в Монтана. Миналата година печели златен медал за участието си в конкурс в Индия и първо място в Международния конкурс "Цветовете на есента" в Румъния. Студиото  е едно от любимите ѝ места, където може да прекарва  с часове и да рисува, разказва Сияна Джелепска:
 

"Научих се да размишлявам докато рисувам, въображението ми се развива, много техники научавам... Искам да излъчват спокойствие картините ми, нямам любими теми, но гледам да включа природата. Любим художник ми е Салвадор Дали, а от българските художници няма как да не спомена Рени Петрова и Таня Василева. Те винаги са ме вдъхновявали. Не предпочитам онлайн комуникацията. Гледам да рисувам много. Сега вече имам цялото време да рисувам. Това се случва, когато е напълно тихо - рано сутрин или вечер късно. Във Фейсбук имаме група. Имаме различни теми всяка седмица и споделяме какво сме направили и така децата са оценявани. Вдъхновението за последната ми картина дойде на Цветница. Аз винаги имам до мен платно и бои докато заспивам и като ми дойде вдъхновението веднага да започвам. Тази сутрин на Цветница си казах, че ще рисувам за Цветница,  пуснах си класическа музика, направих си кафе и идеите сами започнаха да идват. След като свърши това положение искам веднага да ида в студиото. Много ми липсват тези часове..."

Таня Василева е учител по рисуване и информационни технологии в ОУ "Иван Вазов" в Монтана. Тя обучава деца от първи до шести клас, работи и като преподавател в студио Рениарт. Там тя работи индивидуално с децата, като залага на различната техника. В студиото правят групови проекти  и всяко дете развива своя подход към рисуването. Децата се  включват в различни международни и национални конкурси. В момента се подготвят за отложения за есента международен конкурс  "Тъпан бие, хоро си вие".

"Проектно базирано  е по-скоро обучението, включваме се в групата с предложения, като им създаваме мисия. Това е тема, в която могат да опитат  нещо различно. Малките досега не са правили това.  Записахме едно видео и аз им разказах за графиката,  как те могат да се включат в нея, един вид провокация. Това е ново поле на изява, ние ги насочваме, когато споделят своите творби. Истината е, че изкуството помага на децата в този период. Виждаме, че родителите ги насърчават да участват, подкрепят ги. Когато една работа се сподели, насърчава и другите и ги провокира да опитат нещо ново и  така сми си полезни . Ние, учителите, също споделяме наши творби, за да покажем, че участваме едновременно с тях в този процес... Сияна има изграден свой почерк в акварела, тя израстна пред очите на своя педагог и вече участва няколко пъти в изложби на дружеството на художниците "Тенец" Монтана. Това за нас е гордост.", 
разказва Таня Василева.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15