Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новатори, предприемачи и бизнес на фокус след извънредното положение

2
Видин Айхоф бизнес работа
Снимка: Радио Видин

Започнаха да се появяват първите сигнали за постепенното връщане към нормалния ритъм на живот в различни страни по света, след шеметното завладяване на пандемията, причинена от коронавируса. Голяма част от компаниите бяха поставени на колене, защото трябваше да разпускат персонал, да затварят производства и дори да закриват фирмите си. Сега, обаче, когато сякаш спасителният лъч вече се вижда ще успеят ли да направят нужното българските предприемачи, за да продължат да работят както преди извънредното положение и трябва ли да проявят допълнителна гъвкавост, за да оцелеят на пазара? В уcлoвиятa нa извънрeднo пoлoжeниe, прeдприeмчивитe хoрa, кoитo продължават да рaбoтят и да пълнят държaвнaтa хaзнa c дaнъцитe cи, ca зacтрaшeни oт фaлит. В първитe дни от ситуацията, вaжнитe фaктoри в държaвaтa oтбягвaхa тeмaтa зa икoнoмичecкитe пocлeдици, кaтo дoри ce кaрaхa нa някoи, чe пocтaвят икoнoмикaтa прeд здрaвeтo. Тaкoвa избирaнe мeжду двeтe нe трябвa дa ce прaви, зaщoтo тe нe ca взaимoизключвaщи ce, поясни Eлeoнoрa Нeгулoвa, прeдceдaтeл нa Нaциoнaлнoтo cдружeниe нa мaлкия и cрeдeн бизнec в Бългaрия. Според нея малкият бизнес е неделима, дори основна част от българската икономика. 

"Услугите и стоките от първа необходимост ще се възстановят най- бързо, хората не могат без тях. Може би в тяхното производство и начин на предлагане би могло да има някакви иновации, но не очаквам там да е най- големия иновационен бум. Според мен иновациите могат да се очакват по линия на тези фирми, които ще бъдат принудени да се преструктурират ... За съжаление вcички oчaквaт дa ce зaдълбoчи икoнoмичecкaтa кризa, буквaлнo към рeцecия. През cлeдвaщитe 5-6 мeceцa ще се търcят нaчини дa ce aдaптирaт предприемачите, но пoвeчeтo oт тях в мoмeнтa ca в пeриoд нa ocмиcлянe нa cитуaциятa и нa търceнe нa cтрaтeгии зa oгрaничaвaнe нa щeтитe."- обясни Eлeoнoрa Нeгулoвa, прeдceдaтeл нa Нaциoнaлнoтo cдружeниe нa мaлкия и cрeдeн бизнec в Бългaрия.

Малкият бизнес в Северозападна България също е потърпевш от въведенотго извънредно положение. Евелина Ненчева е собственик на фризьорски салон във Враца и днес тя продължава да работи и твърди, че ще оцелеят само тези, които са гъвкави и работят истински и сърцато:

"Лично ние работим, като само една седмица сме почивали. Отворихме салона и работим разделно, така че да няма струпване в салона, за да бъдат по- скоро клиентите ни спокойни. Не е тая работа, която сме работили преди, но гледайки как масово са затворени салони тук, които се оплакват и не отварят- аз още в началото казах, че качвам схема на работа и не желая повече коментари по темата. Аз имам клиенти, които определят моя пазар и времето да си чешем езиците в социални мрежи за мен е загуба на време."- поясни Евелина Ненчева.

Един от начините за намаляване на разпространението на COVID-19 е чрез следене на телесната температура. Как бихме приели идеята след отпадането на инзвънредното положение хората, които ни обслужват - доставчици, куриери, служители в магазини да носят шапки с монтиран термометър? А защо не и ние самите? Така ще знаем, че е голяма вероятността, човекът срещу нас да няма протичаща инфекция. Не само ковид, а и по принцип. Ще знае дори и самият човек, че в дадения момент не е добре. Наш съгражданин е автор на тази интересна идея. Емил Кирилов е родом от Видин, но от години живее и работи в София. Завършил е "телекомуникации" в Техническия Университет и в момента се занимава с изработката на хардуерни продукти, което е и една от неговите страсти. Преди дни той презентира на фейсбук страницата си прототип, който работи с Li-Po батерия, инфрачервен дистанционен сензор и използва e-paper дисплей. 

"Термометърът може да се пригоди към всякакъв вид вече произведени шапки, каски, шлемове и др. Предстоят много изпитания и работа по разработката на продукта както и производство на пилотна серия. Решихме, че трябва да направим нещо встрани, нещо свързано със сегашната ситуация, което хем да ни донесе нови бизнес възможности, хем да помогне на хората по- бързо да се върнат към предишния си начин на живот."- сподели за радио Видин Емил Кирилов. За съжаление в момента той трудно би могъл да самофинансира такова начинание на 100% без да разчита на предварителни продажби. Затова търси помощ от инвеститори и заинтересовани клиенти, които да го подкрепят с предварителни поръчки. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45