Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да защитим кожата си от сапуна и дезинфектантите

Снимка: БГНЕС


Честото миене на ръцете води до пресушаване на кожата, а дезинфектантите променят нормалната й флора. За да избегнем вредните последствия от честото миене и дезинфекциране, е необходимо кожата да бъде добре хидратирана, съветва дерматологът от Видин д-р Мария Димова:

"Кожата по принцип има нормална защита, която сапунът отмива, особено когато се прилага често. А в добавка и  дезинфектантите с тяхното също силно пресушаващо действие също могат да способстват за проблем на кожата. Също така дезинфектантите променят нормалната флора на кожата, която нормално си съществува и това също е предпоставка за проблем. На първо време кожата се пресушава, напуква се, започва да сърби, което пък от друга страна е входна врата за инфекции, за вирусни проблеми, които при други обстоятелства кожата с нормалната си защита възпрепятства, така че става по податлива на тези външни въздействия."
 
Хигиената трябва да се спазва, честото миене на ръцете е наистина много ефикасен метод, подчерта д-р Димова. Препоръката й е миене с топла вода и сапун и по-малко дезинфектанти. За хидратация на кожата специалистът препоръчва да се да се използват кремове за ръце:

"Уместно е да се ползват кремове за ръце, доста често, хидратиращи, поне по 3-4 пъти на ден, за да може да се възстановява до известна степен тази защитна кожна бариера, за да не се получават пък други кожни проблеми. За носенето на ръкавици доста се спори. Лично аз смятам, че не е решение. Даже може да влоши състоянието на кожата. Най-добре е да се мият ръцете. Когато няма възможност за това, просто, както казват всички специалисти - да не се пипат носът, лицето, очите, лигавиците, и при първа възможност ръцете да се измият хубаво с топла вода и сапун. А самите ръкавици, когато се носят по цял ден, те са много по- мръсни от едни ръце, които се мият често."
Д-р Димова обърна внимание и на предпазните маски, които трябва да се сменят на всеки 2 часа. В противен случай могат да възникнат кожни проблеми. При здрава кожа те не са сериозни и отминават без лечение, когато маската спре да се носи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30