Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се върнем ли към нормалния ритъм след извънредното положение

2
Снимка: Борислав Георгиев, Личен архив

След поредицата от празнични дни в края на април и началото на май със затоплянето на времето, мерките, въведени с извънредното положение започнаха да се разхлабват една по една- бавно, но сигурно. Летните заведения вече работят и хората макар и доста предпазливо започнаха да ги посещават. Това създаде и допълнителното усещане, че животът отново се връща в познатите ни стереотипи и лошото е вече някъде назад. Ще успеят ли обаче заетите в ресторантьорския и хотелиерския бранш отново да завъртят колелото на късмета и да заработят на пълни обороти? Ще им се доверят ли техните клиенти и как ще приемат поредните изисквания и условности, за да могат да функционират като търговски обекти? През 2017 година бе създаден Българския център за предприемачество, съвместно с нестопанска организация, разположена в района на Сан Франциско, Калифорния, САЩ. За тази вдъхновена група хора предприемачеството е процес на непрекъснато развитие и изграждане. Целта е популяризиране на предприемачеството във всички обществени структури, особено в бизнеса и сред желаещите да подкрепят художественото и културно развитие. Какви са нужните инвестиции у нас в условията на след извънредното положение, които могат да съживят дейността на родните предприемачи? Разговаряхме с Лили Друмева, маркетинг директор на Българският център за предприемачество:

"Хората като че ли все още са предпазливи. Дълго все пок седяхме вкъщи, почти два месеца. Трудно ще бъде на ресторантьорите и на собствениците на заведенията ... Най- благоприятна беше кризата за компаниите, които присъстват онлайн, дори и много от тях отбелязаха и ръст. Българският център по предприемачество е фондация в обществена полза с няколко проекта в България в сферите на образованието, предприемачеството, онлайн обучение, курсове за стартиране на бизнес и курсове за развиване на бизнес. След като премине кризата ще имаме и нов курс как да управлявяме личните си финанси." - обясни Лили Друмева, директор на Българският център за предприемачество.

Наталия Бърборска е собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс в градът на здравето- Вършец и село Спанчевци. Днес нейният екип, спазвайки всички необходими изисквания отново отвори врати за своите посетители и гости:

"Постепенно се връщаме, но е много бавно защото според мен колелото трябва да се завърти. Всеки досега е бил без работа, без пари, а повечето, които останаха на работа бяха на половин работен ден. Имаме нововъведения, които се отнасят до хигиената. Мерките са прекалени и то много прекалени, според мен. Не разбирам защо група, която е от 10 човека трябва да ги сложим на четири различни маси? Малко нелогично е и местата са ни ощетени в такъв случай ... По- различното по принцип сега е лошото, че всичко се вдигна нагоре. Кризата подейства много зле на всичко."- каза Наталия Бърборска.

Разговаряхме и с Борислав Георгиев, собственик на заведение в центъра на Лом:

"5 човека работят във фирмата, като не съм ги освобождавал или пращал на борсата, както повечето колеги направиха ... За късмет имах готови пари, с които успях да избутам положението, но това са единични случаи в България ... Кандидатствах за 60/40, но с течение на времето като тегля чертата накрая се оказа, че не е така. Оказа се, че държавата плаща някъде около 30-32% от сумата, която е разход за дадения служител, а ти поемаш останалите 68%."- уточни Борислав Георгиев.

Видинчани не се страхуват да посещават заведенията, след отварянето им, а някои от тях изобщо не се интересуват от отпадането на забраната за тяхната работа- това показа анкета по темата:

"Ако се спазват мерките е хубаво да имат хората работа, защото три месеца без работа ... Не можем да ви отговорим , тъй като ние не ходим по заведения ... Нека да работят горките заведения и барове, но мен ме боли, че училищата са затворени."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50